"Poezja na murach" w Dzierżoniowie

środa, 12.6.2024 06:30 3301 0

Już po raz 26. na scenie pod murami obronnymi w Dzierżoniowie rozbrzmiewać będą dźwięki poezji śpiewanej. 22 czerwca na Wale Szwedzkim usłyszymy artystów Sceny pod Regałem, grupę Kilka Czułości, Justynę Szafran oraz Sambora Dudzińskiego i Trzy Rzeki. Ta edycja zapowiada się wybitnie „aktorsko”.

Twórcy Sceny pod Regałem, którzy rozpoczną tegoroczną imprezę, to laureaci i finaliści największych Festiwali Piosenki Artystycznej w Polsce PPA, OFPA, SFP etc. Są etatowymi artystami teatrów, takich jak: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Stary, Teatr Variette, Scena Kamienica.

Scena pod Regałem powstała w 2017 r. z inicjatywy pianisty Michała Hadasika jako nowa strefa kulturalna w sercu Wrocławia mającą na celu promowanie młodych artystów poruszających się w obrębie muzyki, teatru, literatury i sztuki. Obsada Sceny liczy obecnie ponad 30 artystów z Polski i z zagranicy. Jest jedną z najprężniej rozwijających się grup nieformalnych w kraju. Głównym kierunkiem propagowanym przez wykonawców Sceny pod Regałem jest piosenka literacka i artystyczna. I to właśnie ona rozbrzmiewać będzie w Dzierżoniowie ze sceny przy murach obronnych 22 czerwca.

Potem na owej scenie pojawi się zespół Kilka Czułości, który założyła wokalistka i songwriterka Anna Kamińska. Pierwszą odsłoną ich działalności jest utwór „Oczami do mnie mów”, do którego powstał teledysk.

Teksty i melodie Anny Kamińskiej przez wiele lat spokojnie dojrzewały, aby w końcu zespolić się z aranżacyjnymi pomysłami instrumentalisty Emila Smardzewskiego. Całość dopełnią dźwięki wiolonczelisty Filipa Turkowskiego oraz bujające rytmy Adriana Ciesielskiego, odpowiedzialnego za instrumenty perkusyjne. Masz ochotę na czułe folkowe opowieści o kochaniu, poetycką podróż poprzez wielobarwne emocje, która pobudzi wszystkie Twoje zmysły? Koniecznie ich posłuchaj.
 
Zaraz po „Kilku czułościach” wystąpi kolejna aktorka-piosenkarka, aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, wykonawczyni poezji śpiewanej, laureatka i jurorka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz laureatka wielu festiwali piosenek studenckich czy teatralnych. Jeśli znacie ją tylko z filmów czy teatralnej sceny, będzie okazja do nadrobienia braków i posłuchania jej na żywo w lirycznym repertuarze.

Gwiazdą wieczoru będzie Sambor Dudziński - aktor, performer, muzyk, mutliinstrumentalista, kompozytor. Znany jako Wojownik Sztuki, który tworzy i śpiewa dla ludzi, bo od nich czerpie siłę i energię. Znacie go zapewne jako współtwórcę Formacji Chłopięcej Legitymacje i twórcę własnych projektów (spektakli, koncertów, happeningów). Jeden z takich projektów to właśnie Trzy Rzeki - połączenie najpiękniejszych piosenek Marka Grechuty z elementami muzyki etnicznej i folkowej. A przy tym sceniczna swada, wielkie poczucie humoru i znakomity kontakt z publicznością. W programie koncertu znajdują się takie utwory, jak: „Świat w obłokach”, „Korowód”, „Ocalić od zapomnienia” Marka Grechuty oraz autorskie kompozycje lidera zespołu, Witka Łukaszewskiego (autora muzyki i tekstów z ostatniej płyty Maryli Rodowicz - „Ach, świecie...”).

To właśnie Witek Łukaszewski – wirtuoz gitary, pieśniarz i kompozytor, autor muzyki i tekstów z ostatniej płyty Maryli Rodowicz - wystąpi na scenie obok Sambora Dudzińskiego. Projekt Trzy Rzeki tworzą z nimi także Mateusz Brzostowski – jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych bębniarzy polskiej sceny jazzowej oraz Piotr Szymczak - wokal, gitara akustyczna.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)