"Nie mamy jak wrócić z popołudniowej zmiany". Mieszkańcy skarżą się na likwidację ostatniego kursu autobusu do Niemczy

czwartek, 14.9.2023 13:57 17582 92

- Po likwidacji kursu autobusu miejskiego nr 46 z Dzierżoniowa do Niemczy odjeżdżającego z dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej po godz. 22.00 nie mamy jak dojechać do domu po pracy - skarżą się mieszkańcy Niemczy. Nowy, zmieniony rozkład jazdy wszedł w życie 4 września i wykluczył komunikacyjnie osoby pracujące w Dzierżoniowie na drugą zmianę. Petycja w tej sprawie trafiła już do burmistrza Niemczy. Z kolei wójt gminy Dzierżoniów na sugestie mieszkańców Dobrocina i Roztocznika wnioskował do ZKM o przywrócenie tego  kursu od 1 października. Autobus miałby jechać przez Dobrocin i Roztocznik  do Byszowa, a potem wracać do Dzierżoniowa, chyba że gmina Niemcza zdecyduje o reaktywacji kursu na swoim terenie w miejscowościach Gilów, Gola Dzierżoniowska, Kietlin i Niemcza.

 - Pracuję na terenie dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej w zakładzie Orion i po zmianach 4 września w komunikacji miejskiej nie mam jak wrócić z drugiej zmiany do domu. Dotychczas jeździłem autobusem linii nr 46, który ze strefy odjeżdżał o godz. 22.19 z przystanku przy Orionie. Problem nie dotyczy tylko mnie, jest nas więcej. Ludzie wysiadali w różnych miejscowościach po drodze – sygnalizuje pan Kamil, mieszkaniec Niemczy. - Zgłosiłem sprawę w ZKM Bielawa, ale odesłano mnie do Urzędu Miasta w Niemczy. Z kolei w Urzędzie Miasta w Niemczy polecono mi się skontaktować z Dzierżoniowem. Błędne koło. Czy burmistrz jest dla nas, czy my dla burmistrza? Napisaliśmy petycję do Urzędu Miasta w Niemczy. Pod koniec września jest sesja i mam nadzieję, że sprawa zostanie tam poruszona. W desperacji myślałem o powrocie taksówkami i przedstawieniu w urzędzie dowodów kosztów poniesionych przeze mnie przez nieprzemyślane decyzje burmistrza. Na szczęście firma wyszła mi naprzeciw i zgodzono się tymczasowo na pracę na drugiej zmianie do godz. 20.00.

Pracujący również w firmie Orion na terenie dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej kolega pana Kamila, pan Marcin, w poniedziałek 4 września po skończonej drugiej zmianie zmuszony był wracać autobusem jadącym tylko do Przerzeczyna-Zdroju, by stamtąd przemierzyć w nocy pieszo 4 kilometry do Niemczy. Pracuje na produkcji, więc zmiana godzin pracy tak jak w przypadku pana Kamila pracującego w magazynie, nie jest możliwa.

- W poniedziałek 4 września musiałem wracać z drugiej zmiany w Orionie autobusem nr 30 o godzinie 22.20 jadącym do Przerzeczyna- Zdroju, a stamtąd szedłem cztery kilometry piechotą do Niemczy. W domu byłem o północy.  Tym autobusem jeździło trochę ludzi, z Dobrocina, z Roztocznika czy Gilowa. Mój kolega pracuje w Librze  na drugą zmianę i ma jeszcze dalej z Przerzeczyna, bo mieszka na osiedlu w Niemczy. I tak samo będzie musiał wracać piechotą. 

- Mówię mu: człowieku szanuj się i walcz o swoje. Jak nie będziemy nic mówić tylko przystosowywać się i udawać, że wszystko w porządku, to niczego nie zmienimy. Nie tędy droga – mówi pan Kamil. - Problem dotyczyć może nawet kilkudziesięciu osób, choć w autobusie może być kilkanaście, bo ludzie pracując w systemie zmianowym korzystają z tych przejazdów cyklicznie. Dojazd na drugą zmianę jest, ale powrotu już nie ma. Czy to jest normalne?

Skontaktował się z naszą redakcją także pan Norbert z Niemczy. Niedawno podjął pracę w pobliżu strefy ekonomicznej w Dzierżoniowie.
- Jest praca, człowiek pracuje, a nie ma dojazdu. Na razie jeżdżę jeszcze na pierwszą zmianę. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej na drugą. I nie będę miał jak wrócić do domu. Nie zdążę na wcześniejszy autobus Byłem w tej sprawie w urzędzie, ale burmistrz i jego zastępca byli nieobecni. Sprawdziłem już też, że nocna taksówka po godzinie 22.00 z Dzierżoniowa do Niemczy to koszt 108 złotych. Czy mam brać na to faktury i domagać się później zwrotu od burmistrza? To jest śmieszne! A jego motto - „poznaje się człowieka po czynach jego”? No to ładne świadectwo sobie wystawia. Ludzie płacą za grunty, za dzierżawę, skąd brać na to pieniądze jak trzeba będzie zrezygnować z pracy? Czy można na tę trasę puścić mniejszy pojazd, żeby było bardziej opłacalnie? – pyta pan Norbert.

Zatrudniony w firmie Domex pan Andrzej z Roztocznika także został bez możliwości dojazdu po likwidacji kursu autobusu linii  nr 46 po godz. 22.00.
- W tym tygodniu pracuję na rano, w drugiej połowie września wejdą mi drugie zmiany. Nie wiem jak wrócę do Roztocznika. Ostatni autobus nr 30 do Przerzeczyna-Zdroju odjeżdża o godzinie 20.16. Musiałbym wyjść z firmy już o godz. 19.30, żeby zdążyć na niego na dzierżoniowskim dworcu. Pracuję do 22.00, więc nie ma na to szans – martwi się pan Andrzej.

- Za organizację transportu miejskiego odpowiedzialne jest ZKM Bielawa. W tym momencie nie możemy brać pod uwagę pojedynczych wniosków. Jeżeli chodzi o organizację transportu, ZKM dostosowuje całość rozkładu jazdy do wszystkich linii, które mają w obsłudze. Na tym etapie ja nie wiem, jakie obłożenie miał ten autobus w poszczególnych dniach i nie mam wiedzy, dlaczego akurat ten a nie inny kurs został wykluczony. Skontaktuję się z przedstawicielem ZKM Bielawa, ustalę to i sprawdzę, jakie są możliwości przywrócenia tego kursu, o ile było to niezasadne. Natomiast jeśli chodzi o specyfikę związaną z rozkładem jazdy my jako gmina nie mamy wglądu bezpośredniego w rozkład - wyjaśnia Leszek Lupa, zastępca burmistrza Niemczy.  

 - Wszelkie zmiany w komunikacji miejskiej na terenie poszczególnych gmin nie były decyzjami ZKM, jako Referatu Komunikacji Miejskiej organizującego komunikację na terenie powiatu dzierżoniowskiego na podstawie porozumień międzygminnych, ale zostały wprowadzone na podstawie decyzji przekazanych nam przez gminy. Ze zleconych przez nas w ubiegłym roku badań potoków podróżnych wynikało, że kurs z Dzierżoniowa do Niemczy po godzinie 22.00 miał rzeczywiście bardzo małe obłożenie i był jednym ze wskazanych przez gminę Niemcza połączeń autobusowych do likwidacji. W środę 12 września miałem spotkanie z wójtem gminy Dzierżoniów Markiem Chmielewskim w sprawie reaktywowania tego kursu. Obecnie planowane jest przywrócenie transportu na tej trasie. Autobus pojedzie z Dzierżoniowa przez Dobrocin, Roztocznik, zawróci w Byszowie i wróci do Dzierżoniowa. Jeżeli burmistrz Niemczy zdecyduje o przywróceniu kursu w granicach administracyjnych Niemczy, wprowadzimy tę zmianę – informuje Jarosław Frize, p.o. zastępcy kierownika ZKM i zastrzega, że rozkład, który zaczął funkcjonować od 4 września tego roku na pewno nie jest jeszcze wersją finalną. - Napływają do nas informacje od gmin w naszym powiecie o potrzebie korekt, co spowoduje, że będziemy wprowadzać kolejne zmiany, nie tylko w kwestii linii nr 46, ale także na kierunku Ostroszowice i Jodłownik. Kwestią do rozważenia przez włodarzy są oczywiście koszty połączeń.

Z wnioskiem o przywrócenie kursu linii nr 46 po godz. 22.00 wystąpił do ZKM-u wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. 
- Na sugestię burmistrza Niemczy kurs po godz. 22.00 został zlikwidowany.  Wystąpiłem z wnioskiem o reaktywację tego połączenia od 1 października 2023 roku ze względu na głosy mieszkańców Dobrocina i Roztocznika, którzy nie mieli jak wrócić z pracy po godzinie 22.00. Autobus będzie jeździł w granicach administracyjnych Dzierżoniowa i gminy Dzierżoniów - mówi Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów.  

Aby reaktywować ten jeden kurs w poprzednim wymiarze kilometrów, sprzed 4 września,  zgodę muszą wydać trzy gminy, przez które przebiega linia nr 46: miasto Dzierżoniów, gmina Dzierżoniów oraz gmina Niemcza. Z informacji ZKM-u wynika, że na przywrócenie połączenia zgodził się już burmistrz Dzierżoniowa.  

- Był moment, kiedy gminy wypowiedziały się w zakresie połączeń do likwidacji. Nie wiem, czy wszystkie się wypowiedziały, nasza gmina przekazała sugestie. Było to podyktowane audytem zleconym przez ZKM Bielawa, który jednoznacznie  wskazywał linie przeznaczone do likwidacji w pierwszej kolejności ze względu na liczbę korzystających pasażerów. Celem była minimalizacja kosztów transportu publicznego.  Była więc wola burmistrzów, żeby ZKM brał pod uwagę całokształt rozkładów jazdy i sam podjął decyzję, które kursy będą zlikwidowane. Kierowali się kilkoma przesłankami: liczbą ludzi na danej linii o danej godzinie, minimalizacją kosztów i wkomponowaniem nowego rozkładu do całości transportu publicznego na terenie powiatu dzierżoniowskiego, przy czym udział naszej gminy w tym transporcie wynosi jedynie 6 procent. Zapoznam się z petycją mieszkańców i zajmę stanowisko w tej sprawie - obiecuje Leszek Lupa, zastępca burmistrza Niemczy.  

Przeczytaj komentarze (92)

Komentarze (92)

Wyborca piątek, 22.09.2023 07:36
A z innej beczki, dlaczego kandydat na posła do Sejmu...
Andrzej Duda niedziela, 17.09.2023 17:39
Niedługo po 22 do Bielawy jadą 3 autobusy. W każdym...
środa, 20.09.2023 16:27
Tak samo jak autobus nr 6 jadący przez bielawe nie...
Kietlinianka poniedziałek, 18.09.2023 07:34
Dajcie spokój burmistrzowi Niemczy. Biedaczek nie ma czasu przecież musi...
Oburzające poniedziałek, 18.09.2023 09:10
To jest oburzające, rozumiem, że jest kampania i wszystkie chwyty...
wtorek, 19.09.2023 08:50
Czy jesteś pewien pewny że to nie prawda? Znając zwyczaje...
poniedziałek, 18.09.2023 05:52
W pieszycach tez zlikwidowali autobus o 20 ale nikt nie...
Salowy z Czarnego Boru sobota, 16.09.2023 19:39
PiS to sekta umysłowo chorych ludzi.
piątek, 15.09.2023 07:27
PO KO lokalnie stworzyło problem, zarzuciło winę na PiS...
autobus szkolny piątek, 15.09.2023 15:11
a dlaczego doba.pl niezainteresowanie się listem od jednego z mieszkańców,...
Ciekawski piątek, 15.09.2023 21:26
Dokładnie. Temat interesujący. Doba ci z tobą?
piątek, 15.09.2023 20:17
Brawo, tylko to nie jest temat na komentarz, a na
Andrzej Duda niedziela, 17.09.2023 18:05
Swoją drogą, zabawne jest to, że jeszcze kilka miesięcy temu...
Andrej Dudu niedziela, 17.09.2023 18:13
Jeżeli komunikacja miejska będzie zaspokajała jedynie potrzeby młodzieży jeżdżącej na...
niedziela, 17.09.2023 14:25
Burmistrza Niemczy należy zapytać. Przecież chciał wyjść ze współpracy z...
sobota, 16.09.2023 19:09
GŁOSUJCIE DALEJ NA PIS TO DALEJ TAK BEDZIE CIE MIEC...
Hff sobota, 16.09.2023 07:43
Ostatni kurs. Ostatni taki Bur-mistrz Niemczy.
J.s sobota, 16.09.2023 17:18
Co ma powiedzieć osoba pracujaca w handlu jak wypadnie niedziela...
Jan sobota, 16.09.2023 12:24
Czy mieszkancy Niemczy sa az takimi glupcami, zeby nie mogli...
piątek, 15.09.2023 23:38
Nie wierzę, że nikt inny z pracowników nie posiada samochodu...
Jajuś Kaczynski piątek, 15.09.2023 05:02
Do czasu wyborów Dworczyk załatwi wam pisowskie furmanki!
Ostroszowiczanka piątek, 15.09.2023 21:26
To samo w ostroszowicach!!!! Proszę to zmienić
piątek, 15.09.2023 13:23
Z Ostroszowic do Bielawy też brak połączenia dla osób pracujących...
Prawo jazdy czwartek, 14.09.2023 15:59
Osoby pracujące to nie są dzieci, które nie mogą posiadać...
Mk czwartek, 14.09.2023 16:13
Nie kazdego stac na auto niestety. To nie jest zadne...
czwartek, 14.09.2023 16:20
Jesteś w błędzie. W większości miast, zwłaszcza wielkich, ale także...
Olaf czwartek, 14.09.2023 16:39
Sam sobie odpowiadasz W większych miastach tak jest ale gonić...
Dzierżoniowianin roku czwartek, 14.09.2023 16:55
To lepiej gonić 10 aut, będzie ekologiczniej. Tak, chcę dokładać do...
piątek, 15.09.2023 17:13
Nie 10 aut tylko pewnie dwa auta a w każdym...
Andrzej Duda niedziela, 17.09.2023 17:46
Jesteś oderwany od rzeczywistości. Niemal każdy pracownik jeździ sam własnym...
Grala czwartek, 14.09.2023 17:35
No to zapłacić wymagana kwotę i ZKM będzie jeździł .
Jhg czwartek, 14.09.2023 16:25
Żenującya wypowiedź
Okrutnik czwartek, 14.09.2023 20:09
Zapewnienie komunikacji publicznej jest jednym z zadań samorządu, tak samo...
piątek, 15.09.2023 17:20
Komunikacja publiczna jest, dzieci i młodzież mają transport do szkół,...
Mk piątek, 15.09.2023 22:32
Wypraszam sobie! Ja nie jestem nieogarniety!!! Zycie sobie jakos potrafie...
sobota, 16.09.2023 18:36
Widzę ten autobus jak jeździ jest prawie pusty, mi żaden...
ha,ha referendum czwartek, 14.09.2023 16:24
PIS sprowadził 250 tys.muzułmanów do Polski.Czy w Dzierżoniowie już planują...
czwartek, 14.09.2023 16:47
zakwaterować tych muzów w Niemczy i zatrudnić na strefie,problem się
czwartek, 14.09.2023 17:18
5 koła $ za wizę,tak się kasę robi
czwartek, 14.09.2023 18:08
Czy w PIS jest jeden uczciwy?
Maja piątek, 15.09.2023 20:18
Co PiS ma do tego w ddz burmistrz czy wójt...
piątek, 15.09.2023 07:30
W platformie sami kryształowi - Nowak, Gawlowski, Grodzki no i...
Jaki piątek, 15.09.2023 14:21
Zero
Bernardyn czwartek, 14.09.2023 23:13
to święci ludzie bo jeżdżą na Jasną Górę i...
czwartek, 14.09.2023 19:56
Łukaszenka konkurent kaczora więc płot postawili.
czwartek, 14.09.2023 20:47
Zwolennicy PIS w to nie uwierzą, nawet jak im się...
piątek, 15.09.2023 15:44
Mejza,kandydat PIS do sejmu powiedział że w PIS zło wypala...
czwartek, 14.09.2023 22:45
W Rosji też podawali w telewizji,że Ukraina napadła na nich...
czwartek, 14.09.2023 20:51
Beda zakwaterowani w miejscowosciach rzadzonych przez PiS, a taka jest
czwartek, 14.09.2023 23:10
Niemcza stała się pośmiewiskiem na cały powiat, chamski burmistrz pokazał...
piątek, 15.09.2023 06:26
a wizy wysprzedaje ?
mieszkaniec czwartek, 14.09.2023 14:36
jak zawsze w Niemczy Pan Burmistrz zdecydował sam, bo przecież...
Polska nie dla Polaków piątek, 15.09.2023 15:19
niestety nie tylko w Niemczy burmistrz decyduje sam . Wójt...
Mieszkaniec czwartek, 14.09.2023 15:12
A co stało się z zakupionymi za grube miliony ...
piątek, 15.09.2023 06:49
nie wazne, oszolomy uwielbiaja burmistrza za to, ze je kupil...
Pola czwartek, 14.09.2023 20:24
Doba pl.nie potrzebnie nakręca temat.Polityka
czwartek, 14.09.2023 20:49
To sa fakty pola, fakty. Tak jak usuniecie pomnika z rynku,...
Pola czwartek, 14.09.2023 22:25
Czepiasz się. W Niemczy radni cały czas graja przeciw burmistrzowi.Dzierzoniow...
Kietlinianka piątek, 15.09.2023 15:03
A co radni zrobili przeciwko burmistrzowi ? proszę o jakiś...
piątek, 15.09.2023 06:46
Pola byloby wspaniale, gdybys potrafila odroznic fakty o bzdur. Zakladam,...
w PiS-doo! piątek, 15.09.2023 08:48
Pracujący to nie jest elektorat PiS, więc mają to w...
jak to jest pismendo? piątek, 15.09.2023 12:57
Jak to jest pismendo, że 24 h na dobę przesiadujesz...
Józek z końca wsi piątek, 15.09.2023 00:21
Witojcie chopy! Jo żech Józek z końca wsi. Na...
## czwartek, 14.09.2023 16:25
Burmistrz osobiście będzie Was przywoził
czwartek, 14.09.2023 17:02
Nie ma czasu, zajęty wyborami i usiłuje przeczytać i zrozumieć...
Wieszcz czwartek, 14.09.2023 23:19
Gmina mówi m, że to ZKM ZKM, że gmina... A autobusu jak...
Mieszkaniec Roztocznika czwartek, 14.09.2023 19:27
Przez Roztocznik pojedzie pewnie nie przez wieś, tylko skrótem jak...
dexe czwartek, 14.09.2023 19:49
Hmm jeśli włodarze gmin po przeprowadzonych badaniach wskazywały kursy do...
ABC czwartek, 14.09.2023 20:57
Jeśli to połączenie nie było opłacalne to dlaczego ZKM miał...
:-)) czwartek, 14.09.2023 20:43
Jak wybraliśta tak mata, chcieliśmy ameryki to mata :-))
czwartek, 14.09.2023 14:25
Niemcza? A co mają powiedzieć ludzie z włók Tuszyna książnicy...
Ds czwartek, 14.09.2023 20:35
I w dalej muszą się sami organizować na dojazdy na...
czwartek, 14.09.2023 15:23
Czy te miejscowości są zarządzane przez pana Marka Chmielewskiego od2007r.
Mieszkaniec czwartek, 14.09.2023 15:27
Jazwina, Slupice, Oleszna taka sama sytuacja, rowerem jednak za daleko.
Ale co jak się zepsuje ma assist czwartek, 14.09.2023 14:54
Zostaje hulajnoga elektryczna
czwartek, 14.09.2023 20:35
W zimie w głębokim śniegu na pewno się przyda.
Cwele czwartek, 14.09.2023 16:29
Patologio jeździł sobie taksówkami jak nie masz samochodu
Mk czwartek, 14.09.2023 19:11
Wypraszam sobie!!! Nie jestem żadną patologią!!! A taksowka to moge...
Chłopie dorośnij czwartek, 14.09.2023 17:30
Śmiechu warte, facet się skarży do swojego pracodawcy, że burmistrz...
Mk czwartek, 14.09.2023 19:04
Zalezy gdzie kto pracuje i czy ma auto na ktore...
Pracujący DW czwartek, 14.09.2023 18:33
Jak zwykle burmistrz Niemczy podejmuje decyzję bez konsultacji z...
czwartek, 14.09.2023 19:02
No rzeczywiście, burmistrz nie skonsultował decyzji z trzema mieszkańcami, bo...
Jodłownik czwartek, 14.09.2023 18:30
Do Jodłownika też został zlikwidowany autobus którym wracałem z popołudniowej
Prawda czwartek, 14.09.2023 17:57
Jeśli ktoś coś do tej pory miał, to było tylko...
Komuch czwartek, 14.09.2023 15:19
Całkiem Zlikwidować Komunikację Miejską w Dzierżoniowie Przecież Mamy Miejską...
czwartek, 14.09.2023 17:31
I w Berlinie.
GRZEGORZ czwartek, 14.09.2023 15:52
Wy pracujecie to waszą sprawą jak dojedziecie do pracy.Gmina ma...
autor czwartek, 14.09.2023 15:56
PIS PRZEGRA.
kk czwartek, 14.09.2023 16:05
powrót autobusem o tej godzinie możliwy jest tylko do bielawy...
ania czwartek, 14.09.2023 14:22
Takie zmiany konsultuje się z tymi ,którzy dojeżdżaja ...
czwartek, 14.09.2023 14:36
Czemu nie napiszecie jak urzędnicy za darmo (zwolnieni z opłat...
Niemcza czwartek, 14.09.2023 14:40
a dlaczego Pan Burmistrz nie zrobił spotkania z mieszkańcami w...

Ogłoszenia