komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 23 maja 2019

Iwony, Dezyderego

Zostań taternikiem... jaskiniowym

piątek, 5.4.2019 08:59 , komentarze: 0 , odsłony: 291
kategorie artykułu:

Od kwietnia po raz kolejny Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy organizuje kurs taternictwa jaskiniowego.

Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy - jedno z najstarszych stowarzyszeń zajmujących się eksploracją jaskiń, himalaizmem, narciarstwem wysokogórskim i promocją aktywnej turystyki - obchodził niedawno 50-tą rocznicę założenia. Jego członkowie wspinali się na wysokość 7600 m n.p.m. w klubowej wyprawie na Cho-Oyu (Himalaje) i schodzili na głębokość 1011 m w jaskini P35 (Austria).

Mający się rozpocząć w kwietniu kurs taternictwa jaskiniowego oparty jest na programie Polskiego Związku Alpinizmu i obejmuje między innymi techniki linowe, służące do poruszania się po jaskiniach pionowych, ogólną wiedzę o poruszaniu się w górach także w zimie, elementy speleologii, podstawy pierwszej pomocy i autoratownictwa, a także podstawy wspinaczki górskiej.
Zajęcia kursu odbywać się będą przede wszystkim w siedzibie klubu w Wałbrzychu i na obiektach skalnych wokół Wałbrzycha i w Sokolikach – wyjaśnia Marcin Bugała, Prezes Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. - W programie kursu są też dwa obozy w Tatrach, jeden w sezonie letnim a drugi w sezonie zimowym. Kurs potrwa rok i powinniśmy go zakończyć na wiosnę 2020 roku – dodaje Bugała.
Ukończenie kursu to także możliwość kontynuowania pasji speleologicznej bowiem Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy od wielu lat prowadzi działalność eksploracyjną jaskiń Krainy Węża w Turcji. Za te działania w 2013 roku klub został wyróżniony w prestiżowej nagrodzie Kolosy.

Taternictwo jaskiniowe ma swoją magiczną moc. To możliwość odkrywania miejsc, w których nie stanęła jeszcze ludzka stopa - podkreśla Sebastian Lewandowski, instruktor taternictwa jaskiniowego z wałbrzyskiego klubu. - Ukończenie kursu uprawnia do samodzielnych zejść i eksploracji jaskiń nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Dodatkowo daje wystarczające uprawienia, wiedzę i umiejętności do uprawiania wspinaczki górskiej.

Warunkiem przystąpienia do kursu taternictwa jaskiniowego jest ukończenie 18 lat. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat kursu zapraszamy na spotkanie organizacyjne w czwartek 11 kwietnia o 18:30 w siedzibie WKGiJ w Wałbrzychu przy ulicy Emilii Plater 1.

Oprócz wspomnianych działalności Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy jest też organizatorem zawodów sportowych, zajmuje się systematycznym zagospodarowaniem obszarów wspinaczkowych oraz promuje nasz region w Polsce i za granicą. WKGiJ jest organizacją pożytku publicznego tak więc można wspierać jego działalność przekazując swój 1% (KRS 0000259887).

 

Wasze komentarze


Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE