Zmarł Idzi Gagatek, honorowy obywatel Szczawna-Zdroju

środa, 28.9.2022 18:03 209 0

Z głębokim smutkiem i żalem przyjeliśmy do wiadomości, że odszedł  pan Idzi Gagatek - Honorowy Obywatel Szczawna-Zdroju, który zapisał się na zawsze na kartach historii miasta, regionu i całej Polski. Pan Idzi Gagatek na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek o wielkich zasługach. Był jednym z inicjatorów strajku popierającego robotników Wybrzeża, który rozpoczął się w wałbrzyskich kopalniach 27 sierpnia 1980 roku.

Pan Idzi Gagatek kto zasłużony działacz największego ogólnopolskiego niezależnego związku zawodowego „Solidarność” powstałego w 1980 r. dla obrony praw pracowniczych, do 1989 r. jednego z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi. W 2013 r.

Pan Idzi Gagatek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Pan Idzi Gagatek to postać zasłużona w tamtych latach, kiedy strajkujący stali się symbolem jedności i solidarności.Najszczersze wyrazy współczucia i żalu dla całej rodziny Pana Idziego Gagatka składa Burmistrz Marek Fedoruk wraz z pracownikami Urzędu oraz Rada Miejska Uzdrowiskowej Gminy Szczawno-Zdrój.

Gm. Szczawno-Zdrój

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)