Zestawy obrazów na ścianę - jak stworzyć udaną aranżację ściany w salonie

czwartek, 25.4.2024 15:49 122

Żadna aranżacja nie jest kompletna bez odpowiednich dodatków i dekoracji. Trzeba m.in. czymś zapełnić puste ściany. Od pewnego czasu popularność na rynku zyskują zestawy obrazów na ścianę. Są efektowne wizualnie i bardzo modne. Jednak czy sprawdzają się w każdej sytuacji? Co warto na ich temat wiedzieć?

Jak należy wieszać zestawy obrazów na ścianę?

Zacząć trzeba od dokonania analizy układu aranżacyjnego danego pomieszczenia. Jest ono urządzone symetrycznie, a może panuje w nim pewien nieład? Jeśli w salonie czy sypialni królują linie proste, dobrze jest obrać jeden punkt np. górną linię szafek i tak zacząć tworzyć swoją galerię. 

Na pewno trzeba uwzględnić rzeczy znajdujące się w pobliżu np. sofę, kanapę, łóżko czy stół. Nie bez znaczenia są ich wymiary. Zestawy obrazów na ścianę prezentują się dobrze wtedy, gdy tworzą finalnie jakiś kształt. Wszystko należy wcześniej dokładnie zaplanować. Nigdy nie należy wieszać ram od najmniejszej do największej czy odwrotnie. 

Zestawy obrazów na ścianę - jak powiesić je w swoim salonie?

Zestawy obrazów na ścianę są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Sporą ofertę tego typu dekoracji ściennych znaleźć można m.in. w ofercie e-sklepu https://studioobrazow.pl/35-galerie. Wiele osób ma jednak problem z ich powieszeniem na ścianie. Czy rzeczywiście jest to trudne zadanie? 

W salonie idealnym miejscem na zestaw obrazów jest ściana znajdująca się za sofą czy kanapą. Nadaje się doskonale do wyeksponowania dekoracji. Trzeba w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim obrazy nie mogą się znajdować zbyt blisko kanapy czy fotela. Należy tutaj zachować minimum 15 cm odległości od krawędzi mebla. Z drugiej strony odległość ta nie może być za duża, bo całość ma prezentować się spójnie. Dodatkowo grupa obrazów musi zajmować minimum ⅓ długości kanapy. Mniejsze zestawy prezentować się mogą nieco śmiesznie. 

Gdy nad sofą znaleźć ma się kilka obrazów różnej wielkości, dobrze jest ich dolną krawędź utrzymać w jednej linii. Dzięki temu cała kompozycja będzie estetyczna, harmonijna. W salonie raczej nie sprawdzają się zestawy obrazów na ścianę, które składają się z dokładnie takich samych elementów. Lepiej postawić na komplety bardziej zróżnicowane, również kolorystycznie. 

W praktyce zestawy obrazów na ścianę stanowić mogą doskonały wybór do każdego salonu. Kluczem do sukcesu jest ich dopasowanie do aranżacji wnętrza i odpowiednie rozmieszczenie na ścianie.