Zaraz przestaniesz czuć miętę…

środa, 20.5.2020 14:22 213

Według autorów najnowszych przepisów dyrektywy unijnej papierosy mentolowe, przez zmianę smaku oraz zapachu, przyczyniają się do wzrostu liczby nałogowych palaczy. Papierosy „smakują”, więc palimy je w większych ilościach, a miętowy smak sprawia, że nie kontrolujemy ilości przyjmowanej przez nas nikotyny. Ilość dostarczanych do organizmu szkodliwych substancji zwiększa się, kiedy nie myśląc o gorzkim smaku papierosa, raczymy się charakterystycznym aromatem tytoniu. Już dzisiaj zgodnie z nową dyrektywą ze sprzedaży na europejskim rynku znikają wszystkie warianty popularnych mentoli.

Papierosy zawierają cztery tysiące związków chemicznych, z czego aż 40 z nich wskazuje działanie rakotwórcze. Popularne mentole zawierające dodatkowe substancje, wspomagające smak i zapach, które również niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Sztuczne aromaty pod wpływem temperatury, w połączeniu z innymi wydzielanymi substancjami, stanowią dodatkowe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. „Patrząc na porównanie poszczególnych form dostarczenia nikotyny z ich toksycznością wyraźnie widać, że ekstremalną toksycznością charakteryzują się tradycyjne papierosy i proces spalania tytoniu. Mamy również produkty bezdymne, które oczywiście mają pewną toksyczność, ale jest ona od 85 do 95 proc. mniejsza niż tradycyjne papierosy. Duża metaanaliza przedstawiona na łamach czasopisma BMJ Tobacco Control wykazała, że produkty podgrzewające tytoń dostarczały tyle samo nikotyny co normalne papierosy. Wynika z tego, że ten narkotyczny aspekt palenia papierosów jest zaspokojony” mówił prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas VII Konferencji Naukowej Czasopisma Nowotwory – Debaty Onkologiczne.

Dla tych, którzy pomimo unijnego zakazu nie będą chcieli zrezygnować z charakterystycznego aromatu, na rynku legalnie dostępne pozostaną dwie mentolowe alternatywy: e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, typu IQOS. Warto zaznaczyć, że jedynie w przypadku tych drugich, korzystać będzie można z aromatyzowanego mentolem, prawdziwego tytoniu. „Oczywiście satysfakcja palacza jest nieco mniejsza, ale z drugiej strony ekspozycja biernych palaczy na substancje toksyczne jest istotnie mniejsza niż w przypadku standardowych papierosów. Wniosek z tego jest taki, że e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu są bezpieczniejsze dla otoczenia” dodaje profesor Nawrocki.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz