Zamek Książ ratuje Palmiarnię

sobota, 12.9.2020 09:15 1175 0

Książęca Palmiarnia w Wałbrzychu odzyskuje blask sprzed stu lat, gdy była „najpiękniejszym bukietem” jaki książę Jan Henryk XV von Pless z Książa wręczył swojej słynnej żonie, księżnej Daisy. W ramach wartej prawie pół miliona inwestycji spółka Zamek Książ wyremontuje na zlecenie gminy Wałbrzych mocno skorodowany obiekt. To remont trzeciej z sześciu monumentalnych szklarni stanowiących główną oś komunikacyjną zabytkowego kompleksu.

Remont obejmuje pokrycie dachu i ścian (szkło matowe), konstrukcję nośną oraz elementy żelbetowe i posadzki.  Zakres inwestycji według projektu inżyniera Andrzeja Kocińskiego , uzgodniony został z konserwatorem zabytków, który nadzoruje ją na każdym etapie. Termin zakończenia realizacji zadania przewidziany jest na 31 października 2020 roku, a koszt wykonania umowy to 463 995, 00 PLN (brutto). Celem projektu jest zabezpieczenie konstrukcji stalowej ścian i dachu przed uszkodzeniami powstającymi w wyniki korozji. Wykonawcą inwestycji jest firma Potoczni Sp. z o.o. z siedzibą w Żarowie.

Palmiarnię położoną w wałbrzyskiej dzielnicy Lubiechów zbudowano w latach 1911 – 1913, na terenach należących do Książęcego Ogrodnictwa. Inicjatorem budowy obiektu był książę Hans Heinrich XV Hochberg von Pless (zm.1938). Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, zbudowano również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, powstał także ogród, który dostarczał świeżych owoców i warzyw do kuchni w Zamku Książ. Po 1945 r. przeniesioną główną bramę z północnej części ogrodzenia do zachodniej, od strony ul. Wrocławskiej. Wtedy również poszerzono teren ogrodu o wschodnią część. W latach 60. i 70. XX w. we wschodniej i południowej części ogrodu wybudowano zespół szklarni na miejscu starszych – drewnianych. W tym czasie również zmieniono północno – wschodnią część ogrodu na zieleniec o charakterze parkowym, obsadzony roślinnością iglasto – krzewiastą. Na terenie ogrodu zachodniej części założenia zlokalizowano budynek administracyjny, gospodarczy, ogórczarnię oraz kotłownię.

Do roku 2012 obiekty Palmiarni były remontowane głównie w ramach bieżącego utrzymania i miały na celu jedynie doraźne powstrzymanie degradacji zabytkowej substancji obiektu. Jedyny znaczący remont miał miejsce w latach 70-tych XX w. i związany był z modernizacją kotłowni oraz stworzeniem kawiarni w szklarni nr 23.

W roku 2012 r. gmina Wałbrzych kupiła Palmiarnię od Agencji Nieruchomości Rolnych, a w roku 2015 wykonano pierwszy etap gruntownych prac modernizacyjno-remontowych poprzez wykonanie nowego systemu zasilania kompleksu w ciepło – budowa nowej kotłowni. W roku 2019 zakończono prace remontowe w obrębie szklarni nr 7-12 oraz 26. Prace remontowe obejmowały odtworzenie szklarni w pierwotnym kształcie i formie, łącznie z rekonstrukcją elementów murowych oraz wykonaniem nowego oszklenia i remontu powłok malarskich antykorozyjnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)