Zajęcia dla dzieci - jak wybrać?

poniedziałek, 6.12.2021 16:04 120

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko rozwijało się w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami, w przyjemny i bezpieczny sposób. Jak jednak zapewnić dziecku kreatywne zabawy, aby się nie nudziło? Warto skierować się do ekspertów.

Ciekawość świata to naturalna cecha dzieci. Wespół z wyobraźnią pozwala im eksplorować świat i znajdować coraz to nowe obiekty zainteresowania. Rolą rodziców jest nakierować tę energię na coś, co może potencjalnie oprócz zabawy przynieść też trwałe efekty edukacyjne.

Co lubią dzieci?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie - bo każdy z nas lubi co innego, a zainteresowania zaczynają klarować się już w dzieciństwie. Niektóre dzieci w oczywisty sposób przejawiają skłonności artystyczne lub upodobanie do rozwiązywania skomplikowanych równań. Inne zaś ciekawią się wszystkim po trochu, i lubią próbować nowych rzeczy. Będąc rodzicem wiesz zapewne, co podoba się Twojemu dziecku i daje mu najwięcej satysfakcji.

Zajęcia z grafiki komputerowej przyniosą satysfakcję tym, którzy już od najmłodszych lat nie rozstawali się z kredkami, a zajęcia szachowe nie tylko pomogą rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, ale także przysporzą dużej dawki emocji. Angielski to język, który w dzisiejszym świecie jest wszechobecny - jego nauka jest więc cenną inwestycją w przyszłość. Warsztat gry na instrumentach to świetny pomysł dla dzieci które lubią muzykować. Wreszcie, warto pomyśleć o rozwoju fizycznym - zajęcia ruchowe to świetny sposób na zagospodarowanie dziecięcej werwy przy okazji nauki poprawnej postawy i ćwiczeń rozciągających. Sport to zdrowie!

Niezależnie od tego, na jakie zajęcia wybierze się nasze dziecko, pewne rzeczy są uniwersalne dla wszystkich najmłodszych. Na przykład to, że nie lubią się nudzić. Nieważne, czy uczą się matematyki czy programowania, potrzebują czegoś co pobudzi ich do działania. W innym wypadku szybko się rozproszą i efektywność nauki znacząco spadnie. Tak samo, jeśli w grupie będzie zbyt dużo innych dzieci - te mniej śmiałe mogą czuć się przytłoczone i nie skorzystać w równym stopniu z zajęć. Dzieci lubią, kiedy nasze zainteresowanie skupia się na nich, warto więc aby zajęcia prowadzone były w takiej formie, która umożliwi dziecku bycie w centrum uwagi. Jego rozwój powinien przebiegać w jego tempie.

Eksperymenty, warsztaty, i zajęcia które zachęcają do poszukiwania nowych rozwiązań - to jest to, co dzieciaki kochają! Nawet zajęcia online dzięki kreatywności prowadzących mogą być porywające i rozwijające. A przy okazji rozwijają samodzielność i dają różne możliwości, których na stacjonarnych zajęciach nie ma.

A co lubią rodzice?

Lubimy wiedzieć, za co płacimy - i jakie to daje efekty. Warsztaty online dają możliwość stałego obserwowania postępów i monitorowania rozwoju dziecka. Żeby je sprawdzić można skorzystać z pierwszej darmowej lekcji, nie ma więc ryzyka zobowiązania się do czegoś, co nie zostanie zaakceptowane czy polubione. Rodzice lubią też, kiedy ich dzieci są szczęśliwe, a to możliwe jest wtedy kiedy rozwój następuje w zgodzie z naturą dziecka. Najmłodsze dzieci mogą się nieustannie bawić, starsze zadają pytania i sprawdzają jak działa świat, ale niezależnie od tego na jakim są etapie potrzebują przewodnika który będzie podążał za nimi, a nie wtłaczał je w ramy tradycyjnej edukacji.

Opiekunowie chcą się czuć bezpiecznie i wiedzieć, co robi ich dziecko. Zajęcia online pozwalają spokojnie przyglądać się edukacji dziecka, która odbywa się bez wychodzenia z domu. Dzięki ćwiczeniom własnym rozwija umiejętności przyswojone na zajęciach w ulubionym i spokojnym otoczeniu.

Nauka pod okiem doświadczonego instruktora zwiększa też pewność siebie i ułatwia zdobywanie wiedzy w przyszłości, poprzez rozwój umiejętności samodzielnego uczenia się. Nie musimy wszystkiego wiedzieć i umieć, ale naszą odpowiedzialnością jest odpowiednie dobranie metod i instruktorów, którzy przekażą dziecku wiedzę w przystępnej formie.

Od czego zacząć?

To może zabrzmieć banalnie - ale proces wyboru zajęć dodatkowych najprościej będzie zacząć od rozmowy z dzieckiem. Ono samo powinno zasugerować, czy wolałoby uczyć się gry na instrumentach czy też rysowania. Można też zapisać je na lekcje próbne, żeby samo sprawdziło czy aby na pewno matematyka jest tym, czego chcą się uczyć. Trzeba oczywiście wspierać dziecko i pomagać mu w czasem trudnych początkach - ale czy sami pamiętamy, jak stawialiśmy pierwsze kroki?

Mnogość warsztatów do wyboru może budzić wrażenie urodzaju, z którego ciężko wybrać. Pozwólmy jednak dzieciom iść w tę stronę, w którą chcą - same będą nam dawać wskazówki. A cokolwiek wybierzemy, warto towarzyszyć tej drodze, przyglądać się rezultatom i kibicować. Trzeba też pamiętać, że młody człowiek (nawet pomimo niespożytej energii) ma swoje ograniczenia - zbyt dużo bodźców na raz może utrudnić, a nawet uniemożliwić edukację.

Pamiętajcie, że rozwój jest przygodą - najlepiej jeśli sprawia przyjemność, zaciekawia i budzi emocje. Wiedza "przemycana" jest wtedy przy okazji, i dziecko często w niezauważalny dla siebie sposób zyskuje nowe umiejętności. A chyba nic tak nie cieszy jak wesołe, zadowolona pociecha która przychodzi pochwalić się tym, czego się nauczyła, prawda? Zabawa i nauka nie muszą się wykluczać!