Zaingerował w pracę tachografu i drogomierza, kara nie tylko dla kierowcy

piątek, 12.8.2022 09:28 113 0

Wspólne patrole Inspekcji Transportu Drogowego i Policji to praktycznie codzienność. Dzięki takim działaniom mundurowi eliminują z dróg niesprawne technicznie pojazdy ciężarowe oraz autobusy. Sprawdzają także, czy kierowcy stosują się do przepisów Ustawy o transporcie drogowym. Co jakiś czas w ich ręce wpadają niestety przestępcy drogowi. Tym razem w środę mundurowi przeprowadzili kontrolę, a podczas niej ujawnili, że tachograf w ciągniku siodłowym nie rejestrował czasu pracy kierowcy. Nieaktywny był również sam drogomierz, chociaż 33-latek zdołał już przejechać kilkudziesięciokilometrową drogę z Nowej Rudy do Wałbrzycha.

W środę przed południem policjant ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy, wspólnie z jednym inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, zatrzymali na ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu do kontroli drogowej ciągnik siodłowy. W trakcie prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że tachograf, który powinien w tym czasie rejestrować pracę kierowcy, podczas sprawdzenia był wyłączony. Analiza danych z karty kierowcy wykazała, iż mężczyzna nie rejestrował na niej oraz w pamięci tachografu wskazań z zakresu prędkości, dystansu przebytej drogi oraz swojej aktywności jako kierowcy, za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych.

To nie był koniec kłopotów 33-latka, gdyż przebyta przez niego droga nie była również rejestrowana na drogomierzu samochodowym. Mężczyzna w trakcie czynności procesowych przyznał, że sam zmanipulował działanie tachografu ingerując w jego oprogramowanie. Podczas wykonanej próby drogowej podejrzany zademonstrował w jaki sposób dezaktywował prawidłowe działanie urządzeń pomiarowych, a następnie aktywował je, co skutkowało przywróceniem do rejestrowania wskazań w zakresie prędkości, dystansu przebytej drogi oraz aktywności kierowcy. Zatrzymany mężczyzna – mieszkaniec Nidzicy - odpowie więc teraz przed sądem za ingerencję i zakłócenie pracy drogomierza. Za to przestępstwo może trafić za kraty więzienia na 5 lat. Funkcjonariusze zatrzymali 33-latkowi prawo jazdy. Podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, gdzie prokurator zastosował wobec mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego dozór policyjny.

Oprócz tego konsekwencje prawne może ponieść także jego pracodawca, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami o transporcie drogowym, dokumenty z kontroli drogowej zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Inspektorzy przeprowadzą postępowanie administracyjne w stosunku do przewoźnika, którego obowiązkiem jest takie zorganizowanie pracy kierowców, aby transport drogowy wykonywany był zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Kara finansowa może wynieść w tym przypadku 10 tysięcy złotych. Firma musi się również liczyć z utratą licencji na wykonywanie transportu drogowego.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)