komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Zadbajmy o internetowe bezpieczeństwo naszych dzieci

sobota, 18.2.2017 08:50 , komentarze: 0 , odsłony: 181
kategorie artykułu:

Nastolatki i dzieci korzystają z Internetu przynajmniej raz w tygodniu. Wielu z nich ma własne profile na portalach społecznościowych, ale niektórzy nie są świadomi zagrożeń jakie czyhają w sieci. Warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Obecnie nauka jest coraz bardziej związana z komputerem i internetem, który dla większości młodych ludzi jest istotnym źródłem wiedzy i narzędziem komunikacji. Mimo to, obok cennych informacji czeka wiele zagrożeń, na które mogą trafić nasze pociechy. Nastolatkowie wykorzystują Internet nie tylko do edukacji. Coraz więcej młodych ludzi udostępnia w internecie swoje dane osobowe i ma własne profile na portalach społecznościowych. Niestety stykają się one w sieci również ze stronami, z którymi nie powinny. Rodzice powinni zwracać większą uwagę na strony z jakich korzystają ich pociechy. Dzieci poruszają się w sieci z ogromną sprawnością i swobodą, ale także niefrasobliwością. Skutecznym rozwiązaniem, które powinni rozważyć rodzice są blokady dostępu do różnego rodzaju stron i treści.

Niezbędna jest równoległa edukacja internetowa dzieci. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na istotne zasady i wpoić je swoim pociechom:

1. Dzieci powinny unikać ujawniania swoich danych osobowych. Chodzi tutaj zarówno o portale społecznościowe, jak i przypadkowe rozmowy z nieznajomymi (np. czat). Rodzice powinni wytłumaczyć, że ujawnianie podstawowych informacji o sobie (imię, nazwisko, adres) nieznajomym, może przynieść wiele szkody.

2. Powinno się wyjaśnić dzieciom podstawowe zasady korzystania z poczty elektronicznej. Należy im wytłumaczyć, że nie powinny nigdy otwierać wiadomości i załączników od nieznanych nadawców.

3. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, czy ich pociechy nie mają dostępu do płatności elektronicznych.

4. Dzieci powinny być świadome czasu, jaki spędzają przed komputerem. Rodzice powinni im wyjaśnić dlaczego ograniczają im czas surfowania po internecie lub ograniczają dostęp do pewnych stron i treści.

5. Każdy komputer, do którego mają dostęp najmłodsi powinien być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie zapewniające podstawowe funkcje ochrony rodzicielskiej.

Rodzice powinni pamiętać, że o wiele skuteczniejsza od sztywnych zakazów jest szczera rozmowa z dziećmi. Będą one bardziej bezpieczne, jeśli zwrócimy im uwagę na sieciowe zagrożenia oraz określimy reguły i zasady, do których najmłodsi będą się stosować korzystając z sieci. Zainteresujmy dzieci inną formą spędzania wolnego czasu, przypominajmy im, aby tak jak na prawdziwej ulicy, nie zawierały znajomości z nieznajomymi.

Do nas należy zainteresowanie się tym, co robią nasze dzieci, aby można było we właściwym momencie interweniować.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 18.1.2021 15:27
piątek, 15.1.2021 15:16
piątek, 15.1.2021 11:15
środa, 13.1.2021 15:23
środa, 13.1.2021 12:07
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele