Za nami dwa dni działań „Trzeźwy poranek”

wtorek, 11.1.2022 10:35 358 0

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzili kolejne dwie z rzędu akcje pod nazwą „Trzeźwy poranek”. W trakcie sobotnich i poniedziałkowych działań wszystkie kontrolowane osoby były trzeźwe. Od początku roku mundurowi na naszym terenie zatrzymali jedynie sześć osób, które wsiadały za „kółko” swoich pojazdów pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków.

Łącznie podczas sobotniej oraz poniedziałkowej akcji policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 624 kierujących, a działania w godzinach od 5 do 9 przeprowadzone zostały kolejno na ul. Orkana oraz ul. Andersa w Wałbrzychu.

Przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu, w tym również zmianach, jakie zostały zastosowane przez ustawodawcę na początku tego roku:

  1. Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  2. Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  3. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  4. Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  5. Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)