Z wałbrzyskiej filharmonii do królewskiego konserwatorium muzycznego – sukces Agaty Zając

środa, 11.5.2022 13:45 311 0

Agata Zając, dyrygent rezydent Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, została zwyciężczynią programu stypendialnego Mills William Junior Fellow in Conducting realizowanego przez Royal Northern College of Music w Manchesterze. Oznacza to roczną współpracę z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, którą pani dyrygent rozpocznie już we wrześniu.
 
Mills William Junior Fellow in Conducting jest jednym z najbardziej prestiżowych programów stypendialnych dedykowanych dyrygentom będącym na początku swojej kariery zawodowej. O udział w nim starają się młodzi dyrygenci z całego świata. W tym roku w przesłuchaniach uczestniczyło ponad 120 kandydatów. Spośród nich za najlepszą uznana została Agata Zając, która od września 2021 r. jest dyrygentem rezydentem Filharmonii Sudeckiej. Jej talent doceniony został przez jury, w którego składzie znaleźli się profesorowie dyrygentury Royal Northern College of Music – Mark Heron i Clark Rundell oraz dyrektor orkiestry symfonicznej BBC Philharmonic Simon Webb. Dzięki wygraniu przesłuchań Agata Zając w przyszłym sezonie koncertowym, od września tego roku, będzie współpracować z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, łącznie z orkiestrami BBC PhilharmonicRoyal Liverpool PhilharmonicNorthern Ballet i Manchester Camerata.

 
Tymczasem wałbrzyska publiczność będzie mieć szansę zobaczenia Agaty Zając na żywo na scenie Filharmonii Sudeckiej. Koncert, który zakończy jej rezydenturę w Wałbrzychu odbędzie się 20 maja o godzinie 19:00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą utalentowanej pani dyrygent wystąpi z duetem fortepianowym Książek Piano Duo. W programie koncertu znajdą się kompozycje: Scherzo symfoniczne „Stańczyk” op. 1 Ludomira Różyckiego, Koncert na dwa fortepiany Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Poemat symfoniczny „Epizod na maskaradzie” op. 14 Mieczysława Karłowicza. Bilety w cenie 40/43 zł (normalny) i 30/32 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii lub online: filharmonia-sudecka.bilety24.pl.
 
Rezydencja Agaty Zając w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu jest współorganizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Książek Piano Duo jest laureatem I nagrody (w kategorii Zespoły kameralne) II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)