komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 8 kwietnia 2020

Cezaryny, Dionizego


Z dziećmi i seniorami o bezpiecznym serfowaniu w sieci

czwartek, 13.2.2020 09:11 , komentarze: 0 , odsłony: 167
kategorie artykułu:

Z okazji obchodzonego 11 lutego "Dnia Bezpiecznego Internetu" oraz ogólnopolskiej akcji ”Cyberbezpieczny senior” w filii wałbrzyskiej Biblioteki Pod Atlantami znajdującej w dzielnicy Podzamcze funkcjonariusz asp. szt. Tomasz Łabędź z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu spotkał się z dziećmi oraz seniorami. Policjant omówił co zrobić, aby unikać zagrożeń występujących podczas surfowania w "sieci".

Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci poprzez sieć kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Z okazji „Dnia bezpiecznego Internetu” asp. szt. Tomasz Łabędź omówił szereg zagrożeń, jakie czyhają w Internecie na dzieci i młodzież, opierając się na doświadczeniu i przykładach konkretnych spraw. Szczególną uwagę zwrócił na anonimowość w sieci, która sprawia, że młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że ktoś, kogo nie znają i nie widzą, może wyrządzić im krzywdę lub też wykorzystać ich dane do celów przestępczych. Dzieci dowiedziały się również m.in. jak ważna jest ochrona danych logowania, a także co niesie ze sobą lekkomyślne zamieszczanie swoich zdjęć i danych w Internecie. Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma on na celu promować bezpieczny dostęp do sieci i uświadamianie problematyki bezpieczeństwa w sieci.
Funkcjonariusz spotkał się również z wałbrzyskimi seniorami w ramach ogólnopolskiej akcji ”Cyberbezpieczny senior”. Dziś seniorzy coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych i komputerów. Logują się do sieci, obsługują portale społecznościowe czy wykonują przelewy internetowe. Trzeba pamiętać, że obsługa nowoczesnych technologii wiążę się także z zagrożeniami. Coraz częściej zdarza się, że w wyniku nieostrożnego „użytkowania sieci” starsze osoby padają ofiarami różnych oszustów.  Asp.szt . Tomasz Łabędź rozmawiał  o  przestępstwach internetowych. Omówił  popularne sposoby wykorzystywane przez oszustów w sieci. Zwrócił uwagę między innymi na bezpieczeństwo podczas wirtualnych zakupów. Przekazał także informacje, na co zwrócić uwagę i co robić, aby nie stać się ich ofiarą.
My przypominamy wszystkim użytkownikom komputerów:
- Uaktualniajmy system komputerowy i oprogramowanie, którego używamy,
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nim załączników,
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu,
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi,
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.4.2020 14:09
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele