XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki w „Energetyku” na finiszu

poniedziałek, 2.11.2015 12:48 737 0

Tegoroczna edycja trwała aż siedem dni, a na bogatą ofertę festiwalu składały się wykłady, pokazy i konkursy. Z każdym rokiem to wielkie przedsięwzięcie cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą chociażby liczby. W ciągu czterech dni, nie licząc konkursów, odwiedziło szkołę 1200 dzieci i uczniów z trzech przedszkoli wałbrzyskich oraz 15 szkół z Wałbrzycha i okolic. Nadszedł czas na opis tego co było i tak:

15 i 28 października gościliśmy pracowników naukowych Wydziału Fizyki i Astronomii, Wydziału Chemii oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego z wykładami dotyczącymi obiektów i zjawisk obserwowanych na niebie: gwiazd, meteorów i komet, nowoczesnych metod obliczeniowych w chemii oraz potrzeby znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Wykłady cieszyły się zainteresowaniem młodzieży.

19 i 20 października przygotowaliśmy wraz z uczniami, którzy mogli wcielić się w rolę przewodników po świecie nauki, interaktywne pokazy fizyczne, gry i zabawy matematyczne oraz pokazy możliwości programów graficznych. Pokazy odbywały się w trzech salach, usytuowanych na jednym piętrze tak, aby nie było problemów z przemieszczaniem się po szkole i trwały dla każdej grupy ok. 90 minut. Nie zawsze udało się dotrzymać czasu, ponieważ zaangażowanie dzieci było olbrzymie, zadawały one pytania, same chciały wykonywać eksperymenty, po kilka razy powracały do stanowisk, które ich najbardziej interesowały.

20 października dla młodzieży "Energetyka", dzięki uprzejmości dyrekcji Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, odbyły się  warsztaty pt. Słońce - jak to działa? prowadzone przez mgr Grzegorza Sęka. Uczniowie poznawali zasady bezpiecznego prowadzenia obserwacji Słońca za pomocą teleskopu, obliczali aktywność słoneczną, liczbę Wolfa i analizowali wyniki przeprowadzonych obliczeń. Zastanawiali się również nad sposobami pozyskiwania energii  - między innymi rozmawiali o projekcie ITER (pozyskiwanie energii z fuzji jądrowej). W ramach projektu edukacyjnego Gloria, młodzież miała zarezerwowany dostęp do teleskopu umieszczonego na Teneryfie, jednak z powodu usterki teleskopu sesja zdjęciowa nie doszła do skutku. Nie sprzyjała także pogoda do przeprowadzenia obserwacji Słońca  przez teleskop, jaki jaki jest w posiadaniu szkoły. 

21 października po raz pierwszy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Konkursu Wiedzy o Języku Polskim. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, na co wskazuje udział 4 szkół ponadgimnazjalnych oraz dziewięciu gimnazjów z Wałbrzycha i powiatu. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy o języku polskim, a także stworzyć wypowiedź argumentacyjną na temat tendencji językowych we współczesnej polszczyźnie. Jak co roku zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny wiedzy, zaskoczyli poprawnością językową i kreatywnością polegającą na konstrukcji wypowiedzi typu: Na łysym czapka gore, czy też Na bezrybiu wędka w górę. Po tytuł laureata sięgnęły ex aequo II i III LO, za którymi podążał Energetyk (II miejsce) i I LO (III miejsce). W kategorii szkół gimnazjalnych najlepsze było Publiczne Gimnazjum nr 9, drugie miejsce Publiczne Gimnazjum nr 13, trzecie miejsce Publiczne Gimnazjum Dwujęzyczne nr 12. Całość uroczystości uświetniły występy młodzieży ZSP ”Energetyk” – aktorskie, kabaretowe i wokalne popisy, przy akompaniamencie młodego, tworzącego się zespołu muzycznego.

22 października odbyła się szósta edycja drużynowego konkursu matematycznego „Myślę, więc tutaj jestem”. Na podium stanęli: I miejsce Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej w Kamiennej Górze, II miejsce Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu i III miejsce Publiczne Gimnazjum nr 1.

23 października odbyła się szósta edycja międzyszkolnego, drużynowego konkursu językowego dla gimnazjalistów pt. ”Potyczki Angielsko-Niemieckie”. Dwuosobowe drużyny ze szkół wałbrzyskich i okolic zmierzyły się z łamigłówkami, rebusami, zagadkami, krzyżówkami oraz innymi zadaniami leksykalno-gramatycznymi z zakresu języka angielskiego i niemieckiego. Tytuł laureata uzyskało Publiczne Gimnazjum nr 1, II miejsce Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej w Kamiennej Górze, III miejsce Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze. Uczestnicy konkursu zapoznali się z sylwetką młodej polskiej poliglotki.

26 października po raz pierwszy uczniowie "Energetyka" z pokazami fizycznymi udali się do Publicznego Gimnazjum w Głuszycy, gdzie 6 grup młodzieży na wstępie wysłuchało prelekcji o złudzeniach optycznych i zostało wprowadzonych w tematykę przygotowanych pokazów i doświadczeń. Potem nadszedł czas na samodzielne eksperymentowanie i zabawę z fizyką pod okiem starszych kolegów technikum, którzy z wielką cierpliwością udzielali wskazówek i odpowiadali na pytania.

źródło: Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk"

Dodaj komentarz

Komentarze (0)