komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina


Wypadek na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej z ul. Długą

wtorek, 6.10.2020 09:43 , komentarze: 0 , odsłony: 354
kategorie artykułu:

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań profilaktycznych, informacyjnych i prewencyjno-kontrolnych oraz ciągłych apeli wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego w miniony weekend nie obyło się bez poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. W sobotę po godzinie 21:00 na skrzyżowaniu ul. Długiej z Wrocławską doszło do wypadku, w którym udział brały dwa samochody osobowe. Pierwszy prowadzony był przez 26-letniego wałbrzyszanina, drugi przez 21-letniego mieszkańca tego miasta. Młodszy z mężczyzn trafił do szpitala. Funkcjonariusze ustalają obecnie pełne okoliczności tego zdarzenia i sprawdzają, który z kierujących wjechał na skrzyżowanie pomimo nadawanego na sygnalizatorze czerwonego sygnału. Oczywiście po raz kolejny zwracają się z apelem o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Przypominamy, że za niestosowanie się do sygnalizatora, w przypadku ujawnienia takiego wykroczenia, funkcjonariusze mogą ukarać kierującego mandatem karnym w kwocie od 300 do 500 złotych oraz nakładają 6 punktów karnych. Pamiętamy, że sygnały na sygnalizatorze S-1 oznaczają:
1) sygnał zielony zezwala na wjazd za sygnalizatora,
2) sygnał żółty zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania,
3) sygnał czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator,
4) sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie zakazują wjazdu za sygnalizator i oznaczają, że za chwilę włączy się sygnał zielony.

Na większości skrzyżowań dostępne są dla kierujących także dwa inne sygnalizatory S-2 i S-3. I tak nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Należy jednak przed sygnalizatorem, o czym także wielu kierujących zapomina, zatrzymać się. W przypadku sygnalizatora S-1 i S-2 ze skrajnego lewego pasa ruchu możliwe jest wykonanie manewru zawracania, chyba, że zakazuje tego znak B-23 „zakaz zawracania”.

Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczy kierujących jadących w kierunku wskazanym strzałką oraz oznacza, że podczas jazdy w wyznaczonym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. I tutaj kolejny przykład, o którym wielu kierujących zapomina. Umieszczona na znaku F-10 lub F-11 strzałka zezwalająca na skręcenie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu zezwala także na zawracanie chyba, że ruchu kierowany jest  sygnalizatorem S-3. Wtedy zawracać nie można.

Pamiętajmy także, że wjazd za sygnalizator przy nadawanym zielonym sygnale na sygnalizatorze jest zabroniony w przypadku, gdy ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom. Niedozwolone jest także tamowanie ruchu na skrzyżowaniu, na co wielu kierujących nie zwraca uwagi.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

środa, 21.10.2020 11:16
poniedziałek, 19.10.2020 14:18
poniedziałek, 19.10.2020 11:23
1
sobota, 17.10.2020 07:10
1
czwartek, 15.10.2020 10:29
czwartek, 15.10.2020 10:19
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz