Wypadek na przejściu dla pieszych z udziałem małoletniej

wtorek, 26.1.2021 09:11 481 0

W miniony piątek w całym województwie dolnośląskim przeprowadzone zostały działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci drogówki objęli szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych w Wałbrzychu oraz całym powiecie wałbrzyskim. Działania przeprowadzone zostały w szczególności na drogach o dwóch lub trzech pasach ruchu w jednym kierunku i w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów. W tym dniu mundurowi nie odnotowali żadnego poważnego zdarzenia. Niestety, w sobotę w Szczawnie-Zdroju doszło do wypadku drogowego z udziałem małoletniej pieszej, która znajdowała się właśnie na przejściu dla pieszych.

Podczas piątkowej akcji mundurowi ujawnili 37 wykroczeń popełnionych przez kierujących nieprawidłowo przejeżdżających przejścia dla pieszych oraz 10 dotyczących innego nieprawidłowego zachowania się kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do poważnego zdarzenia doszło jednak nie 22 stycznia, a następnego dnia – w sobotę około godziny 17:10 na przejściu dla pieszych przy ul. Szczawieńskiej w Szczawnie-Zdroju. 42-letni wałbrzyszanin kierując samochodem osobowym nie zauważył przechodzącej przez jezdnię 11-latki i potrącił ją. W wyniku wypadku małoletnia, na szczęście z obrażaniami nie zagrażającymi jej życiu, trafiła do szpitala. Kierujący samochodem osobowym był trzeźwy. Policjanci obecnie wyjaśniają pełne okoliczności tego zdarzenia.

Funckjonariusze po raz kolejny przypominają. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd także na przejściu dla pieszych jest niedozwolone.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz