Wymiary wolności religijnej - konferencja naukowa w PWSZ

poniedziałek, 12.9.2016 12:24 1016 0

W dniach 13–14 września 2016 r. odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wymiary wolności religijnej we współczesnej Europie”, organizowana w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, którego kierownikiem jest prof. Robert Wiszniowski.
W konferencji wezmą udział wybitni polscy prawnicy i politolodzy na czele z prof. Ewą Łętowską, która będzie obecna podczas całości obrad i wygłosi referat na temat Kościelnej Komisji Majątkowej (w sesji odbywającej się 14 września o godz. 10). Spośród innych przedstawicieli krajowych ośrodków naukowych warto w pierwszej kolejności wymienić prof. Ryszarda Małajnego z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Andrzeja Małkiewicza (Uniwersytet Zielonogórski), który przedstawi temat problemów z kościołami prawosławnymi w Europie Środkowo-Wschodniej.
W konferencji uczestniczyć będą liczni goście zagraniczni – z Republiki Czeskiej (Jan Wintr z Uniwersytetu Karola w Pradze i Stanislav Přibyl z Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach), Słowacji (Mikhail Turošik z uniwersytetu w Bańskiej Bystrzycy i Libor Klimek z Bratysławy), Niemiec (Christoph-Eric Mecke z Hanoweru), Rosji (Maria Kapustina z Państwowego Uniwersytetu w Sankt-Petersburgu i Mikhail Antonov z Państwowej Wyższej Szkoły Ekonomii w Sankt-Petersburgu), Ukrainy (Dmytro Vovk z Narodowej Akademii Prawa im. Jarosława Mądrego w Charkowie) oraz Serbii (Dušan Rakitic z Uniwersytetu w Belgradzie).
Konferencję otworzą prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – prof. Piotr Jurek.

Zamierzeniem konferencji jest diagnoza wymiarów wolności religijnej, jak też tendencji dotyczących przeobrażeń, jakim podlega ta wolność współcześnie. Przy czym wyzwaniami dla pojmowania tej wolności we współczesnej Europie są fanatyzm religijny i fundamentalizm, terroryzm motywowany religijnie oraz ruchy migracyjne. Analiza wszystkich wymienionych problemów zostanie podjęta podczas niniejszej konferencji. Podjęte zostaną więc kwestie należące do następujących obszarów tematycznych:

  1. tradycje wolności religijnej w Europie,
  2. wolność religijna w prawie konstytucyjnym państw Europy,
  3. w poszukiwaniu standardów wolności religijnej – filozofia prawa, prawo międzynarodowe, orzecznictwo sądów europejskich,
  4. kościoły i związki wyznaniowe w przestrzeni politycznej Europy,
  5. wolność religijna a prawa mniejszości,
  6. terroryzm, fundamentalizm, migracje i inne współczesne wyzwania dla wolności religijnej,
  7. pojmowanie wolności religijnej w Europie i poza Europą – badania porównawcze.

Podczas konferencji zostaną przedstawione wyniki badań realizowane we wspomnianym projekcie „Analiza i diagnoza przestrzeni wolności religijnej w wybranych sąsiadujących krajach Europy (Polska, Czechy, Niemcy)”, sfinansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki, który realizowany jest w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program konferencji: kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)