Wstrząsające historie powstańców warszawskich w komiksie

niedziela, 31.5.2020 09:20 1538 0

Najlepiej byłoby, gdyby ten komiks nigdy nie powstał. Niestety żyjemy w świecie, w którym ciągle toczą się wojny wywoływane w imię wybujałych fantazji, przez potwory bez sumienia. Wbrew dość popularnej wśród ludzi bez wyobraźni teorii, wojna nie jest przygodą. Nie jest też czasem bohaterów, kiedy hartują się charaktery i wykuwa męstwo. Wojna to śmierć, zniszczenie i rozpacz ocalałych. To o nich są te historie. O niewinnych ofiarach wojny.
3 czerwca nakładem Klubu Świata Komiksu EGMONT ukaże się debiutancki album Ernesto Gonzalesa zatytułowany „Nim wstanie dzień”. Wydawnictwu patronuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Nim wstanie dzień" to debiutancki album rysownika i miłośnika komiksów Ernesto Gonzalesa. Jest to zbiór opowieści, których tematyką są historie powstańców warszawskich. Album cechuje ogromna różnorodność – każdy komiks ma zupełnie inną formę, klimat oraz ładunek emocjonalny. Autorami scenariuszy są Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka oraz Rafał Skarżycki.

Na antologię składają się komiksy:
„Wyjście” (scenariusz: Grzegorz Janusz)
„Chodzące nieszczęście” (scenariusz: Grzegorz Janusz)
„Traf” (scenariusz: Grzegorz Janusz)
„Idziemy w noc” (scenariusz: Marika)
„Legendy” (scenariusz: Tomasz Pastuszka)
„Śnieg” (scenariusz: Rafał Skarżycki)
„Legenda” (scenariusz: Grzegorz Janusz)
Komiks „Idziemy w noc” powstał w oparciu o teledysk Mariki i zespołu Maleo Reggae Rockers o tym samym tytule, do którego animację przygotował Ernesto Gonzales. 
„Legenda”, historia zamykająca album, ma w nim swoją premierę. 
Pozostałe opowieści jako nagrodzone bądź wyróżnione w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim pt. „Powstanie ‘44 w komiksie”, były wydane w antologiach pokonkursowych nakładem wydawnictwa Egmont w ścisłej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w latach 2007–2010.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz