komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 15 lipca 2020

Henryka, Wlodzimierza

Wrocław kupił nową "koronawirusową" karetkę

sobota, 28.3.2020 12:26 , komentarze: 0 , odsłony: 238
kategorie artykułu:

Specjalistyczna karetka przeznaczona do walki z koronawirusem trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Koszt nowego sprzętu to około 900 tysięcy złotych. 

- Taką specjalistyczną karetkę kupujemy dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Druga trafi do Szpitala Wojskowego. Poza dofinansowaniem zakupów testów do wykrywania wirusa, podjąłem decyzje o wsparciu pozostałych 7 szpitali łączną kwotą 1.7 mln na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej - napisał na facebooku prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk 

To ambulans wysokiej klasy typu 3, który będzie umożliwiał przewóz osób podłączonych do sprzętu ECMO pozwalającego zastąpić pracę płuc i serca. Dotychczas na Dolnym Śląsku pacjent przewożony był do szpitala wielospecjalistycznego i dopiero w placówce był podłączany do ECMO. Teraz niezbędny czas oczekiwania na podłączenie zostanie ograniczony do minimum, co w istotny sposób przyczynia się do wyzdrowienia. 

Można powiedzieć, że to mały oddział intensywnej terapii. Oddychanie pacjenta będzie wspomagane mechanicznie. Pojazd będzie również wyposażony w respirator, pompy infuzyjne, defibrylator oraz specjalne nosze. Obecnie trwa doposażanie i przystosowywanie karetki.

Zanim wyjedzie na ulice, musi przejść odpowiednie procedury formalne (niewykluczone, że będą one w obecnej chwili przyspieszone). To m.in. kwestia uzyskania odpowiedniej atestacji. Pojazd wyjedzie na ulice za kilka-kilkanaście tygodni. 

Warto dodać, że dotychczas w kraju mamy tylko jeden ambulans kontenerowy ECMO – działa on w Poznaniu. 

Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 23 min temu
wtorek, 14.7.2020 10:46
poniedziałek, 13.7.2020 15:23
poniedziałek, 13.7.2020 13:10
poniedziałek, 13.7.2020 08:06
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz