komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

piątek, 22 marca 2019

Katarzyny, Boguslawa

Wnioski o świadczenia z Niemiec już trafiają do Lubania

niedziela, 8.7.2018 13:10 , komentarze: 0 , odsłony: 938
kategorie artykułu:

30 spraw wpłynęło w pierwszym dniu urzędowania do nowo otwartego RUM w Lubaniu, dwa wnioski zostały złożone bezpośrednio w Lubaniu a pozostałe zostały przekazane z Opola, które do tej pory rozpatrywało wszystkie wnioski z całej Polski. Od poniedziałku sprawy emerytalno – rentowe związane z pracą w Niemczech mieszkańców z rejonu wałbrzyskiego są już załatwiane na miejscu, w placówce ZUS w Lubaniu. 

44 ekspertów w zakresie polskich jak i niemieckich przepisów emerytalno – rentowych ma więc ręce pełne roboty od pierwszego dnia swojej pracy w RUM. W ciągu 2 – 3 lat liczba konsultantów w Lubaniu wzrośnie z 44 do 65 osób. 

- Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków, które wpływały do Opola był już zbyt długi, dlatego musieliśmy uruchomić nowy ośrodek, do którego kierowane są wnioski z naszego rejonu, ale to wcale nie oznacza, że wszyscy musza jechać do Lubania, dokumenty można złożyć w każdej placówce Zakładu w całej Polsce - wyjaśnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Najpierw pojadą one do Opola a stamtąd do Lubania, więc ich obieg będzie nieco dłuższy niż tych, które zostaną złożone w placówkach podległych wałbrzyskiemu oddziałowi ZUS, ale samo załatwienie sprawy będzie szybsze – wyjaśnia rzeczniczka. 

Czym jest RUM? 

Dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą, emerytury i renty międzynarodowe ustalają wydziały realizacji umów międzynarodowych (RUM). Są to swego rodzaju centra eksperckie z pracownikami, którzy doskonale znają przepisy krajowe oraz rozporządzenia unijne i umowy międzynarodowe. Do tej pory wydziały te funkcjonują w dziewięciu Oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i I Warszawie. Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych.  1 lipca nowe RUM zaczną działać nie tylko w Lubaniu, ale także Bydgoszczy, Lublinie, Toruniu. 

Jak wniosek trafi do Lubania? 

Wszystkie wnioski z całego kraju dotyczące Niemiec będą przekazywane najpierw do Opola i tam rozdzielane dla Wałbrzycha i Elbląga. Wnioski, które wpłyną do ZUS bezpośrednio w Wałbrzychu będą realizowane w Lubaniu.

Liczba Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Według danych GUS aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Jest to między innymi wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii, Dlatego do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury-renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w I kwartale 2018 roku o 34,3 proc. w stosunku do I kwartału 2017 roku oraz aż o 67,7 proc. w stosunku do I kwartału 2016 roku.

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 13 godz temu
czwartek, 21.3.2019 10:35
czwartek, 21.3.2019 10:06
czwartek, 21.3.2019 10:02
czwartek, 21.3.2019 09:37
czwartek, 21.3.2019 09:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz