Wielki Piątek

piątek, 3.4.2015 07:50 711 0

Wielki piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - chrześcijanie wspominają w tym dniu mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu, jako jedynym w roku nie odprawia się mszy świętej. Odprawiana jest w zamian Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast - Droga Krzyżowa.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Kapłan celebrujący liturgię stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Przyklęka się przed nim tak, jak normalnie przyklęka się przed tabernakulum. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się poświęcone podczas czwartkowej liturgii hostie i wiernym udziela się komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy symbolicznym grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

Jest to również dzień ścisłego postu, czyli obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych ale również ograniczenie ilości spożywanych posiłków. 

W niektórych polskich sanktuariach obchodom Wielkiego Piątku towarzyszą specjalne misteria, czyli odgrywanie męki i śmierci Chrystusa. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)