Weekend z wernisażami w Starej Kopalni w Wałbrzychu

wtorek, 5.10.2021 14:12 891 0

Sztuka w wałbrzyskiej Starej Kopalni zdecydowanie dominowała przez weekend. W piątek wernisaż wystawy Anny Bem – Boruckiej, a w niedzielę zakończenie projektu „Poszukiwanie mistrza w sobie” . Tym samym uroczyście zaprezentowano mural, który został wykonany w ramach  tego przedsięwzięcia.

Centrum Nauki i Sztuki z Wałbrzycha w piątek zaprosiło na kolejną już w tym roku wystawę do swojej galerii sztuki. Tym razem to wystawa Particula Veri/ cząstka prawdy, gdzie autorką prac jest pochodząca z Gdańska Anna Bem – Borucka. Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytecie Warszawskim, dyplom obroniła w 1980 roku w pracowni profesora Smolany. Od tergo czasu związana z Gdańską ASP, pracując na Wydziale Rzeźby oraz Architektury i Wzornictwa. Obecnie prowadzi pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki.  Artystka zajmuje się rzeźbą, fotografią i rysunkiem. W prezentowanej przez siebie twórczości szuka formy przekazu, który będzie syntezą sztuki na styku wielu kultur. Ma za sobą liczne wystawy i sympozja w kraju i za granicą, m.in. w Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji, Kanady, Jordanii, czy Izraelu.

Wystawa zaprezentowana w Starej Kopalni w Wałbrzychu to labirynt kamiennych rzeźb w przestrzeni między budynkami dawnego górniczego zakładu oraz prace malarskie na papierze czerpanym, które zaprezentowano w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej. Podczas wernisażu artystka osobiście oprowadzała po swoich pracach opowiadając o każdej z nich. Teraz wystawę w Wałbrzychu można oglądać codziennie do 9 grudnia 2021 roku.

Ważne wydarzenie dla Wałbrzycha i Starej Kopalni odbyło się 3 października. Niedzielne popołudnie wybrano na oficjalne zaprezentowanie pierwszego muralu w przestrzeniach Instytucji. Na murze oporowym w okolicach wieży widokowej powstała praca artystyczna, która jest dziełem i zwieńczeniem projektu „Poszukiwanie Mistrza w Sobie” dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środków Gminy Wałbrzych.  Przedsięwzięcie, którego koordynatorką była Sylwia Sobieraj – Borowiec – pracownik Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni to cykl letnich warsztatów dla młodzieży licealnej ze szkół w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju. Najzdolniejsi pod okiem Mistrzów – artystów: Kaliny Bański – szkło, Łukasza Karkoszki – ceramika, oraz Roberta Kukli – mural, zdobywali umiejętności i doświadczenie w tworzeniu prac. Efektem kilku miesięcy pracy jest wspólne dzieło na murze Starej Kopalni. Elementy pracy twórczej 30 licealistek biorących udział w projekcie, uzupełnione o prace artystów tworzą mural nawiązujący do historii i tradycji Wałbrzycha! Przy okazji stał się również „ścianą wspomnień” przeżyć i emocji towarzyszących uczestnikom projektu. Można było o nich usłyszeć podczas wernisażu w niedzielne popołudnie. Prezentację muralu uzupełniono o wystawę indywidualnych prac, które zostały wykonane podczas warsztatów. Można je oglądać w wieży widokowej Starej Kopalni. Imponujący szczegółowością i swoimi rozmiarami mural już dziś stanowi tło wielu pamiątkowych zdjęć turystów i gości odwiedzających na co dzień wałbrzyską instytucję kultury. Na oficjalnej prezentacji pojawiło się wielu mieszkańców regionu, co świadczy o tym jak ważny i dobry projekt dla miasta został zrealizowany, a wałbrzyska młodzież udowodniła że drzemie w niej potencjał.

Niedziela to również udział Starej Kopalni w Twierdzy Legend. Cieszący się dużym zainteresowaniem festiwal w Twierdzy w Srebrnej Górze obfitował w wiele atrakcji, na które złożyły się również te zaprezentowane przez Starą Kopalnię w Wałbrzychu. Wśród stoisk m.in. Dolnego Śląska, Twierdzy Kłodzko, Zamku Czocha, czy Karkonoskich Tajemnic – Wałbrzyska Instytucja zaprosiła całe rodziny do questingu o górnictwie, dzieci do malowania farbami specjalnie przygotowanych gipsiaków. W sali wykładowej można było wysłuchać również opowieści o wałbrzyskich legendach. Chętnych do udziału w licznych atrakcjach oraz zainteresowanych odwiedzeniem Wałbrzycha nie brakowało.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)