Wałbrzyski szpital z dodatkowymi środkami z Urzędu Marszałkowskiego

poniedziałek, 20.9.2021 12:27 1490 3

PRAWIE 1,3 MLN ZŁOTYCH NA WSPARCIE ONKOLOGII W SPECJALISTYCZNYM SZPITALU IM DRA ALFREDA SOKOŁOWSKIEGO W WAŁBRZYCHU ORAZ BLISKO 400 000 ZŁ Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA NA WYKONANIE PROJEKTU BUDOWLANEGO POMIESZCZEŃ PROSEKTORIUM, MONTAŻ CENTRALI WENTYLACYJNEJ I REMONT SAL CHORYCH ODDZIAŁU ANESTEZJI I INTENSYWNEJ TERAPII! 

Dodatkowe środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia popłyną wkrótce do marszałkowskiego szpitala w Wałbrzychu z przeznaczeniem na wsparcie leczenia raka płuca.  

W związku z rozstrzygnięciem konkursu na wybór realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej szpital uzyskał środki na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca na kwotę 1 278 798 zł. Szpital znalazł się na liście wśród 13 innych podmiotów, którym Ministerstwo Zdrowia przyznało dodatkowe środki na 2021r. W ramach konkursu Ministerstwo Zdrowia finansuje koszt zakupu sprzętu bez konieczności wnoszenia przez realizatora wkładu własnego.

Wsparcie wałbrzyskiego szpitala ze środków dedykowanych na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej to wyraźny sygnał, że szpital odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób nowotworowych na Dolnym Śląsku. Z tych środków sfinansujemy zakup sprzętu medycznego do wykrywania raka płuc, z którego korzystać będą jeszcze w tym roku mieszkańcy subregionu wałbrzyskiego - mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Szpital zamierza przeznaczyć środki na zakup takiego sprzętu jak:

- Wideobronchoskop

- Wideobronchoskop ultrasonograficzny EBUS

- Sondy radialne USG wraz z osprzętem do biopsji obwodowych guzów płuca

- Urządzenie do kriobiopsji płuca

- Aparat USG do oceny i biopsji zmian opłucnowych i obwodowych guzów płuca.

Oddanie sprzętu do użytku ma nastąpić pod koniec roku.

W 2018 roku współczynnik zachorowalności na raka płuca w województwie dolnośląskim wyniósł 67,9 (na podstawie danych z Krajowego Rejestru Nowotworów) i znajduje się na czwartym miejscu wśród innych województw. Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około 2000 nowych przypadków raka płuca, w 2018 roku na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów.

Ponadto Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o przekazaniu niemal 400 000 zł na:

- wykonanie projektu budowlanego pomieszczeń prosektorium dla obiektów przy ul. Batorego i Sokołowskiego w Wałbrzychu 26 000 zł

- dostawa i montaż centrali wentylacyjnej z agregatem wody lodowej dla sal oddziału Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 290 000 zł

- remont sal chorych Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 80 000 zł

Jako Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wywodzący się z okręgu wałbrzyskiego mogę zadeklarować, że zrobimy wszystko by szpital nie był „zwijany” jak to niektórzy kłamliwie powtarzają, ale żeby było odwrotnie i żeby do wałbrzyskiego szpitala płynęło jak najwięcej środków. Zależy nam żeby oddziały w tym szpitalu się rozwijały, bo mieszkańcy Wałbrzycha po prostu na to zasługują – mówi Wicemarszałek Grzegorz Macko.

W szpitalu trwa proces rekrutacji nowych pracowników.

Jako Dyrektor szpitala chciałabym poinformować, że trwa proces rekrutacji nowych pracowników. Powołaliśmy specjalny zespół do spraw rekrutacji. Dzisiaj zatrudniliśmy trzech nowych lekarzy, pięciu jest w trakcie zatrudniania. Bardzo intensywnie prowadzimy też proces zatrudniania pielęgniarek i rozpoczęliśmy współpracę z uczelniami medycznymi. Chciałabym, żebyśmy w szpitalu skupili się na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, a pozostałe sprawy odsunęli na bokmówi Adriana Tomusiak po. Dyrektora Szpitala im A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Obecnie w szpitalu przebywa ponad 500 pacjentów. Szpital działa bez wyłączeń, również oddział kardiologiczny działa normalnie.   

Przez 20 lat byłem zastępcą Pana Romana Szełemeja. W tej chwili przejąłem obowiązek zachowania ciągłości i jakości pracy oddziału. Wszyscy koledzy pracują, oddział pracuje, karetki jeżdżą, przyjmujemy pacjentów, leczymy zawały, leczymy niewydolności serca, konsultujemy pacjentów. Wszystko działa. Obecna sytuacja związana ze zmianami kadrowymi sprawiła, że dzwonią do nas inni lekarze kardiolodzy zainteresowani pracą w naszym ośrodku. Kardiologia jest bardzo dobrze wyposażona i po prostu działamy. Proszę przekazać pacjentom, że oddział działa - mówi kardiolog - dr n. med. Ryszard Serafin

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

PREZES wszystkich prezesów poniedziałek, 20.09.2021 16:40
Kochana służbo zdrowie szukajcie gdzie jeszcze pracują przeciwnicy KASTY PiS....
poniedziałek, 20.09.2021 18:59
Brawo! Kolejne pieniądze i zdrowa sytuacja w kierownictwie po odejściu...
poniedziałek, 20.09.2021 19:37
Te jak myślisz załatwione pieniądze to kolejne między innymi twoje...