Wałbrzyscy policjanci zatrzymali sprawcę serii kradzieży i dewastacji mienia

wtorek, 13.9.2022 09:20 0

Zorientował się, że jedno z okien w budynku gospodarczym w Starych Bogaczowicach jest uchylone i wielokrotnie w okresie minionych wakacji wykradł z niego wartościowe przedmioty, a także dokonał dewastacji samego wnętrza pomieszczeń. Straty oszacowane zostały na łączną kwotę ponad 40 tysięcy złotych. Po przeprowadzonych czynnościach operacyjnych policjanci kryminalni pierwszego komisariatu do sprawy zatrzymali 30-latka. Mężczyzna przyznał się do popełnienia serii przestępstw i złożył wyjaśnienia. Teraz za kratami więzienia może spędzić 5 lat.

Kryminalni z „jedynki” od pewnego czasu prowadzili sprawę wielkorolnej kradzieży i wielokrotnego uszkodzenia mienia. Okazało się, że w okresie do 17 czerwca do 27 lipca tego roku ktoś przez otwarte okno dostawał się do jednego z budynków gospodarczych w Starych Bogaczowicach i wykradł z jego wnętrza różnego rodzaju elektronarzędzia lub wyrywał ze ścian przewody elektryczne, puszki, gniazdka, styki, części wodno-sanitarne. Jego łupem padło wiele innych wartościowych przedmiotów. Starty w mieniu przekroczyły 40 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze ostatecznie ustalili, kto stoi za serią przestępstw i zatrzymali 30-letniego wałbrzyszanina na ul. Wrocławskiej w poprzedni wtorek. Mężczyzna usłyszał kilka zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko mieniu w krótkich odstępach czasu. Podejrzany przyznał się do różnego rodzaju kradzieży oraz wielokrotnego uszkodzenia mienia.

 

W związku z tymi zdarzeniami przypominamy, że złodzieje, kiedy tylko jest okazja, kradną pozostawiony bez nadzoru sprzęt - głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padają oczywiście także inne wartościowe przedmioty, które później za dużo mniejszą kwotę, niż ich rynkowa wartość, sprzedają.

Złodzieje najczęściej wykorzystują okazję wtedy, gdy budynki gospodarcze nie są właściwie zabezpieczone albo w ogóle nie zabezpieczone. Pozostawienie przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością im to ułatwia. Przestępcy oczywiście najczęściej atakują tam, gdzie nie ma kamer monitoringu, teren jest nieoświetlony i nie ma pracownika pilnującego sprzętu w porze nocnej.

Warto czasami więcej zainwestować, aby nic nie stracić. Jak więc ustrzec się przed kradzieżami i włamaniami? Dokładnie pozamykajmy obiekty gospodarcze oraz prawidłowo zabezpieczmy cenne rzeczy. Zastosujmy systemy alarmowe w budynkach. Zabezpieczmy drzwi i okna w solidne zamki, nie te najtańsze oraz okratujmy je lub załóżmy rolety antywłamaniowe. Dla włamywaczy cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może ich skutecznie zniechęcić. Pamiętajmy, że zwykła kłódka zabezpieczająca pomieszczenie, czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Zainstalujmy system kamer monitorujących teren i zatrudnijmy pracownika ochrony obiektu.

Pamiętajmy jednak także, by zwróć uwagę na samochody obcych osób, które pojawiają się w rejonie posesji. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują pobliski teren. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadommy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto jest zapobiegać, aniżeli później stracić mienie, którego wartość często sięga kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)