komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Wałbrzych na nowej drodze

czwartek, 13.9.2018 21:50 , komentarze: 1 , odsłony: 967
kategorie artykułu:

13 września prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami miasta by przedstawić swój program dotyczący dróg w Wałbrzychu.

W granicach Wałbrzycha zlokalizowanych jest 207 km dróg różnej kategorii - krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. To najdłuższa sieć wśród miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Wynika to z górskiego położenia Wałbrzycha oraz historii jego rozwoju wraz z żywiołową ekspansją przemysłu węglowego. Część tych dróg, mimo wieloletniego użytkowania przez mieszkańców, ma charakter gruntowy. Główną osią drogową miasta jest DK nr 35 – transportowe wąskie gardło i bariera w rozwoju miasta.

Pomiędzy najbardziej oddalonymi dzielnicami miasta, Lubiechowem i Glinikiem Starym połączonymi drogą krajową nr 35, dystans wynosi około 17 km. Taka sytuacja stwarza niezwykle trudne warunki do utrzymania sieci dróg miejskich w należytym stanie.

 

- Cechą charakterystyczną programu budowy i remontów dróg w Wałbrzychu w latach 2011-2018 jest jego kompleksowość - remont drogi oznacza głęboką przebudowę całej infrastruktury miejskiej wzdłuż remontowanego odcinka, co istotnie podnosi znaczenie projektu i jego koszt.- mówił prezydent Roman Szełemej. 

W latach 2011 - 2012 remonty dróg w Wałbrzychu nabrały dynamiki. Korzystając z własnych środków budżetowych, środków budżetu Państwa, samorządu wojewódzkiego oraz wsparcia finansowego UE przeprowadzono remonty i modernizację kluczowych dróg w mieście o wartości ponad 27 mln zł.

Zadania zrealizowane w tym okresie to :

  • -    ul. Broniewskiego
  • -   ul. Kresowa
  • -   ul. Barbusse’a
  • -   ul. Kościuszki
  • -   ul. Moniuszki
  • -   ul. Sienkiewicza
  • -   ul. Lewartowskiego
  • -   ul. Zajączka
  • -   ul. Uczniowska – łącznik do ul. Strzegomskiej 

Wykonywanie prac modernizacyjnych i remontowych w odpowiedniej skali i dynamice stało się możliwe wraz z odzyskaniem przez Wałbrzych statusu miasta grodzkiego 1 stycznia 2013 roku. Ten status, przywrócony Wałbrzychowi decyzją Rady Ministrów, pozwolił Prezydentowi Miasta zarządzać wszystkimi drogami na terenie miasta  i sięgać po znacznie większe środki pomocowe z budżetu Państwa i UE. 

W latach 2013 - 2018 w ramach Programu „ Wałbrzych na nowej drodze” przeprowadzono  remonty, przebudowę oraz budowę 29 km ulic, 20 km ścieżek rowerowych, budowę parkingów o powierzchni około 9000 m2. Związane z tym wydatki wyniosły  około 282 mln zł. Na zadania te z różnych źródeł uzyskano około 105 mln zł dofinansowania.

 

Wasze komentarze

i temu panu wierzę.
piątek, 14.09.2018 09:05 autor: ja

dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz