komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 5 kwietnia 2020

Ireny, Wincentego


W Szczawnie-Zdroju wystartował pomiar jakości powietrza

czwartek, 20.2.2020 08:54 , komentarze: 0 , odsłony: 363
kategorie artykułu:

W Szczawnie-Zdroju od 19 lutego 2020 r. wystartował pomiar jakości powietrza. Pomiar potrwa równo tydzień.  Akcja realizowana we współpracy z samorządem lokalnym. Profesjonalny pyłomierz mierzy  zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki będzie można na bieżąco obserwować na stronie http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl przez najbliższy tydzień. W dniu rozpoczęcia pomiaru dziennikarze i przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego spotkali się z przedstawicielami urzędu miasta by porozmawiać o sytuacji oraz możliwych rozwiązaniach.

Skąd ten smog?
Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Niestety, do tego koktajlu zanieczyszczeń dokładają się także śmiertelnie trujące substancje uwalniane w wyniku spalania śmieci. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), notuje się ich koncentrację zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych, czy w kotlinach i dolinach górskich.

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska
Dolny Śląsk to jedno z 3 najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w regionie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza. Każdy sezon grzewczy to czas morowy dla Dolnoślązaków. Ostrożne szacunki wskazują, że rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera ok. 3000 mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska.

Zgodnie z przyjętą jednogłośnie 30.11.2017 r. uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska, w Szczawnie-Zdroju od 1 lipca 2018 roku nie można spalać mułów i flotów węglowych, węgla sypkiego o uziarnieniu poniżej 3 mm, węgla brunatnego oraz mokrego drewna (o wilgotności pow. 20%). Dalej można używać węgla i drewna, ale tylko wysokiej jakości. Od 1.7.2018 nie można też montować nowych „kopciuchów”, tylko piece i kotły spełniające wymogi emisji pyłu określone dla ekoprojektu. Do 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, zaś kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. Po 2028 roku w granicach strefy A, B i C ochrony uzdrowiskowej nie będzie już legalne spalanie paliw stałych.

 

Wasze komentarze

piątek, 3.4.2020 18:08
58
piątek, 3.4.2020 17:56
piątek, 3.4.2020 11:38
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele