komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

W oczekiwaniu na Chełmiec

czwartek, 27.6.2019 13:58 , komentarze: 0 , odsłony: 448
kategorie artykułu:

W związku z licznymi zapytaniami od mieszkańców oraz interwencjami w sprawie braku należytego zagospodarowania i porządku na szczycie góry Chełmiec Urząd Miasta informuje, że gmina Szczawno-Zdrój oczekuje na wydanie nieruchomości przez Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 6 marca 2019 roku ECRA została zobowiązana do oddania gminie Szczawno-Zdrój działki w wraz z wieżą widokową, znajdująca się na szczycie Chełmca.

- Mieszkańcy i turyści oczekują właściwego zagospodarowania szczytu, a przede wszystkim udostępnienia wieży widokowej, która jest atrakcją Chełmca – komentuje Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Niestety, obiekt rzadko był udostępniany turystom, nie można zdobyć nawet symbolicznej pieczątki, która jest zwyczajowo w takich miejscach dodatkową atrakcją. Na szczycie panuje nieporządek, mieliśmy z tego tytułu wiele skarg i interwencji. Chcemy to zmienić, uczynić z Chełmca atrakcję turystyczną, przygotować koncepcję zagospodarowania góry. Ubolewam, że nie możemy do tego przystąpić, bo nie jest realizowany prawomocny wyrok, który zapadł już w marcu. Dodam, że stowarzyszenie nie odwołało się od wyroku, czyli uznało tym samym słuszność naszych roszczeń.

Wyrok jednoznacznie przyznał słuszność roszczeniom Gminy Szczawno-Zdrój w stosunku do stowarzyszenia. Głównym powodem wystąpienia o zwrot nieruchomości było niewywiązania się z zawartej z gminą umowy – co znalazło potwierdzenie w uzasadnieniu do wyroku. Stowarzyszenie zobowiązane było do kompleksowego remontu wieży, zagospodarowania terenu. Sąd potwierdził, że stowarzyszenie tylko częściowo zrealizowało te zapisy. „W świetle ustaleń i rozważań należy stwierdzić pełne prawo żądania zwrotu wskazanej w pozwie nieruchomości przez stronę powodową jako właściciela” – czytamy w uzasadnieniu sądu.
Wyrok zapadł 6 marca br., 14 maja otrzymał klauzulę wykonalności. Nieruchomość nadal nie została gminie wydana, dlatego 3 czerwca burmistrz Marek Fedoruk skierował do ECRY wezwanie o wydanie działki wraz z wieżą.
W odpowiedzi ECRA poinformowała, że nie może dotrzymać wskazanego terminu wydania nieruchomości, choć zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód do realizacji wyroku sądowego.- „Przekazanie obiektu wymaga dwustronnych ustaleń, udzielenia nam czasu niezbędnego do rozwiązania umów i przygotowania obiektu do zwrotu” – czytamy w piśmie.
Warto przypomnieć jeszcze raz, że wyrok zapadł ponad 3 miesiące temu, zatem Stowarzyszenie miało sporo czasu na uporządkowanie kwestii formalnych ze swoimi kontrahentami.
- Nie jest moim celem eskalowanie konfliktu, chcemy tylko, by prawo było przestrzegane i żeby mieszkańcy oraz turyści mogli w pełni korzystać z atrakcji Chełmca – podkreśla burmistrz Fedoruk.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 13.7.2020 09:20
poniedziałek, 6.7.2020 09:34
sobota, 4.7.2020 11:00
piątek, 3.7.2020 08:52
poniedziałek, 29.6.2020 10:57
4
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz