W Borównie sprawdzali uprawnienia do kierowania pojazdami. Jedna osoba zatrzymana za przestępstwo drogowe

poniedziałek, 18.7.2022 10:54 286 0

W piątek po południu policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy patrolowali rejon Bórówna i sprawdzali między innymi, czy kierujący posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Podczas jednej z kontroli trafili na mężczyznę z obowiązującym sądowym zakazem kierowania. Przestępca drogowy odpowie teraz przed sądem.

Tym razem w ręce mundurowych, którzy na co dzień eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierujących, na terenie gminy Czarny Bór 15 lipca około godziny 17:00 wpadł 31-letni mieszkaniec Wałbrzycha. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, a wyrokiem sądu z 16 kwietnia 2021 roku ma obowiązujący zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze w związku z popełnionym wykroczeniem w ruchu drogowym sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)