UWAGA żaby!

piątek, 22.4.2022 11:14 450 1

Zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności okolicach Jeziora Bystrzyckiego. Właśnie rozpoczął się okres godowy żab. Wzdłuż jezdni zamontowano zabezpieczenia uniemożliwiające wkraczanie płazów na jezdnię: tymczasowe płotki oraz wiaderka, w które będą wpadać płazy podczas swojej drogi do miejsca rozrodu.

Działania te podejmowane są od roku 2015 i mają na celu zabezpieczenie płazów, będących w Polsce pod ochroną, przed rozjeżdżaniem ich przez samochody. W regionie jeziora zidentyfikowano występowanie głównie gatunków chronionych: ropuchy szarej i żaby trawnej, które zaczynają okres rozrodu i przez okres 2- 3 tygodni tłumnie przemieszczają się przez ruchliwą jezdnię, kierując się w stronę zbiornika wodnego w celu złożenia skrzeku.

Akcja prowadzona jest wspólnie przez Powiat Wałbrzyski, Nadleśnictwo Świdnica oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony Gminy Walim, Klubu Przyrodników i wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody w Polsce, Pensjonatu Fregata w Zagórzu Śląskim.

Dwa razy dziennie płazy będą ręczne chwytanie i wyjmowanie tymczasowych stacjonarnych wiaderek wkopanych w ziemię do innego wiaderka, z którego zwierzęta będą wypuszczane do miejsca rozrodu. Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Dlatego kierowcy powinni uważnie i ostrożnie przejeżdżać obok zbiorników wodnych, gdyż powinni uważać na przemieszczające się podczas godów żaby.

źródło: FB Ziemia Wałbrzyska

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Marzena poniedziałek, 25.04.2022 10:33
Czemu piszecie do żab, przecież one czytać nie umieją. Poprawność...