komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Uwaga! Policjanci ostrzegają! Oszustwa na "blika” wciąż groźne

piątek, 14.2.2020 09:08 , komentarze: 0 , odsłony: 439
kategorie artykułu:

Wałbrzyscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Do takiego zdarzenia doszło w miniony wtorek. Przestępcy za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, podając się za krewnego pokrzywdzonej, poprosili aby ta podała numer BLIK w celu sfinalizowania transakcji zakupu laptopa. Kobieta podała żądny numer, w ten sposób sprawcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego i wzbogacili się o kilkaset złotych. Kolejna metoda jaką posłużyli się oszuści, polegała na obietnicy zwrotu pieniędzy za prowadzone konto bankowe za pośrednictwem portalu społecznościowego. Przestępcy uzyskali od mieszkanki powiatu wałbrzyskiego pełne dane służące do logowania się na bankowym koncie internetowym, a następnie dokonali dwóch przelewów na kwotę kilkuset złotych.

Nie dajmy się okraść! Wałbrzyscy funkcjonariusze przestrzegają przed formą oszustwa internetowego na tzw. kod BLIK. Jest już kilka sposobów, jakimi posługują się oszuści, aby uzyskać żądany kod. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze. Płatność „Blikiem” wykorzystywana jest nie tylko przez osoby, które kradną konta w mediach społecznościowych i podszywają się pod znajomych. Oszuści podszywają się również pod różnego rodzaju instytucje, oferujące np.  pomoc w odzyskaniu pieniędzy.

Przypominamy, że ofiarą może zostać każdy. Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy. Natomiast w przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

Wałbrzyscy policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

-  należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (np. zalogowanie wymaga potwierdzenia)
-  zawsze warto potwierdzić tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowy komunikator- najlepiej zadzwonić do tej osoby
-  zawsze trzeba sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem  w aplikacji bankowości mobilnej- przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie
- pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
- nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
- informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
- kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
- zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
- uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 12:48
czwartek, 17.9.2020 12:41
czwartek, 17.9.2020 12:40
czwartek, 17.9.2020 12:26
środa, 16.9.2020 08:01
poniedziałek, 14.9.2020 10:48
niedziela, 13.9.2020 08:10
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz