UWAGA! Drogi są oblodzone. Zderzenie samochodu osobowego z autobusem oraz dwie kolizje z udziałem osobówek [Foto]

wtorek, 24.1.2023 17:00 788 2

W Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim panują niesprzyjające warunki pogodowe. Drogi są oblodzone, a mgła powoduje zmniejszoną przejrzystość powietrza. Od poniedziałkowego popołudnia doszło na naszym terenie do kilku, na szczęście niegroźnych w skutkach, kolizji drogowych. Dlatego też wałbrzyscy policjanci kontynuują kampanię informacyjną ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, apelują o ostrożność i przypominają podstawowe przepisy z Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce w poniedziałek 23 stycznia po godzinie 13.00 na ul. Wieniawskiego w Wałbrzychu. Włączający się do ruchu kierowca samochodu osobowego, nie zauważył jadącego główną drogą kierującego i uderzył przodem swojego pojazdu w bok autobusu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Kolejne zdarzenie miało miejsce przed godziną 15.00 na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z Kusocińskiego w Wałbrzychu. Mężczyzna kierujący samochodem osobowym - jadąc od strony ul. Łączyńskiego w Szczawnie-Zdroju -  pojechał na pamięć nie zwracając uwagę, że ma ustąpić pierwszeństwa przejazdu będącej na głównej drodze kierującej innym samochodem osobowym. Kobiecie udzielona została pomoc medyczna, ale na szczęście nic poważnego jej się nie stało.

Dzisiaj po godzinie szóstej nad ranem, przy mocno oblodzonej jezdni, jadący w kierunku Andrzejówki kierujący autobusem wpadł w poślizg i uderzył w ogrodzenie jednej z posesji, tuż przy tablicy miejscowości Kamionka. Na szczęście jechał sam i nic mu się nie stało.

Około godziny 8.30 natomiast na drodze pomiędzy Strugą, a Starymi Bogaczowicami zderzyły się dwa samochody osobowy. Pierwszy z kierujących widząc na jezdni powaloną gałąź przyhamował, a jadący za nim mężczyzna nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzył kierowanym przez siebie samochodem w tył osobówki.

Przy tak trudnych warunkach pogodowych po raz kolejny apelujemy do kierujących, ale również i pieszych, aby zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Kierujący w szczególności powinni pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, dostosowywaniu prędkości właśnie do warunków panujących na jezdni, o stosowaniu się do ograniczeń prędkości, wyprzedzania innych pojazdów jedynie kiedy jest to dozwolone i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowaniu wymaganych podczas jazdy pasów bezpieczeństwa. Nie zapominajmy włączać świateł zewnętrznych i zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych. Przypominamy, że zakazuje się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

Przypominamy również, że piesi przechodząc przez jezdnię mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Piesi są obowiązani ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej piesi przechodząc przez jezdnię lub torowisko są obowiązani korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Piesi znajdujący się na przejściu dla pieszych lub wchodzący na nie mają pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni również pamiętać o noszeniu odzieży z elementami odblaskowymi, która przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w porze nocnej w wielu przypadkach może zapobiec wypadkom drogowym.

KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 25.01.2023 14:41
wy jestescie slpei dodaliscie post na powiat dzierzoniowiski a...
POlaczek wtorek, 24.01.2023 20:08
Było dobrze to polepszy li zmienili organizację ruchu ,, po...