Udany powrót kolarstwa do Jaczkowa

środa, 26.7.2017 19:32 1430 0

Kolarstwo wróciło do Jaczkowa. Po dwóch latach przerwy cykliści ponownie rywalizowali na pętli wokół tej miejscowości. Sportowej rywalizacji nie przeszkodził nawet deszcz, który na początku imprezy towarzyszył kolarzom. W grupie Masters najszybszy na 37 kilometrowej trasie okazał się Mateusz Kwiatkowski z Dąbrowy Górniczej, siódmy na mecie był Grzegorz Matusik z Czarnego Boru.

- W 2015 roku wyścig się nie odbył. W poprzednim roku również, ponieważ w remoncie był most, więc fragment jezdni został zamknięty i nie można było zrobić pętli wokół wsi. Ale teraz, po dwóch latach, wyścig powrócił na nowo. Jeszcze w ubiegłym roku nie było pewności czy zorganizujemy ten wyścig, pomysł zrodził się w kwietniu bądź w maju, także nie mieliśmy wiele czasu – powiedział Wójt Adam Górecki.

Rywalizacja rozegrana została w ramach festynu sportu pod nazwą „Szukamy następców naszych olimpijczyków”.  Na starcie stanęło w sumie 89 uczestników, reprezentujących również tak odległe od naszej Gminy miejscowości jak Toruń, Łódź czy Dąbrowa Górnicza. Zadowolony z liczby uczestników był Wójt Adam Górecki – Rywalizacja, mimo tego deszczu przebiegała bez większych zakłóceń, z czego bardzo się cieszę. Jak na obecne warunki to uważam, że była niezła frekwencja.

Jako pierwsi do rywalizacji stanęli najmłodsi rowerzyści, urodzeni w 2011 roku i młodsi. Na 400-metrowym odcinku wystartowała trójka uczestników. Pierwszy linię mety przekroczył Franciszek Jasiurkowski z Jaczkowa, drugi był Antoni Konarski. Przy dopingu zgromadzonej publiczności chwilę później finiszowała najmłodsza uczestniczka imprezy Alicja Weigelt z Bielawy.

Kolejna grupa wiekowa (roczniki 2010, 2009, i 2008) rywalizowała na skróconej, 2 kilometrowej pętli. Tutaj najszybszy wśród chłopców okazał się Mikołaj Legieć reprezentujący klub Kłodzko/UKS Nowa Ruda. Drugi był Szymon Weigelt z Bielawy, a na trzecim miejscu zawody ukończył Kajetan Konarski (Kłodzko/UKS Nowa Ruda). Rywalizację dziewcząt wygrała Aleksandra Różnicka (Kłodzko/UKS Nowa Ruda) przed Amelią Dereń z Wałbrzycha i Michaliną Gajda z Pawlikowic.

Pełną pętlę, czyli 3,7 km pokonali uczestnicy wyścigu rowerowego urodzeni w latach 2006 i 2007. W wyścigu chłopców wygrał Arkadiusz Jarosławski z Chojnowa, a kolejne miejsca zajęli Wit Sacha z Nowej Rudy i Szymon Dudek z Jaczkowa. Wśród dziewcząt pierwsza na mecie była Weronika Kula z Ratna Dolnego, która wyprzedziła Martynę Kisiel z Nowej Rudy i Wiktorię Michalską z Mościska.

Po zmaganiach najmłodszych rywalizację kontynuowali kolarze w kategorii Żak. Dystans, który mieli do pokonania wynosił nieco ponad 11 kilometrów (3 pętle), a najszybciej przejechali go Antoni Muryj (UKS Centrum Spedycja Pawbud Nowa Ruda), Paweł Wawrzyńczyk (KKW Superior Wałbrzych) i Patryk Szkudłapski (UKS Centrum Spedycja Pawbud Nowa Ruda). W rywalizacji Żakiń wystartowały dwie zawodniczki. Pierwsza na linii mety była Judyta Tonder z MKS Karolina Jaworzyna Śląska, drugie miejsce przypadło Zuzannie Dąbrowskiej reprezentującej LKS Atom Boxmet Dzierżoniów.

Młodzicy swoich sił próbowali na 4 pętlach (14,8 km) wokół Jaczkowa. Na podium w tym wyścigu znaleźli się Marcin Marciniak z klubu UKS Copernicus Toruń, reprezentant Gminy Czarny Bór Hubert Matusik, i Jakub Miller z klubu UKK Sigo-Gminy Chojnów.

Wśród Juniorów Młodszych po 9 pętlach (33,3 km) najszybszym kolarzem okazał się Maciej Stelczyk (UKS Moto Agbud Stelwed Jelcz Laskowice), tuż za nim linię mety przekroczył Karol Woźniak (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice) oraz Jakub Stelczyk (UKS Moto Agbud Stelwed Jelcz Laskowice). Natomiast wśród Juniorek Młodszych triumfowała Anita Małek (UKKS Oriens Chojnów), druga była Julia Kowalska (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice), a trzecia Adrianna Rasińska (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice).

W ostatniej grupie rywalizowali wspólnie Mastersi z Amatorami. Do pokonania było 37 kilometrów, a na starcie stanęło 19 uczestników, w tym m.in. 82- letni Alfred Sondel – uczestnik Tour de Polonge w latach 1955, 1956 i 1957 oraz Dawid Zdziebłko, były kolarz zawodowy. Na drugiej rundzie odjechała szóstka kolarzy, która na kolejnych okrążeniach systematycznie powiększała swoją przewagę. Pierwszy na linii mety zameldował się Mateusz Kwiatkowski, kolarz klubu Dar-Bud Team z Dąbrowy Górniczej. Tuż za jego plecami finiszował Dawid Zdziebłko z Olszyn. Trzecie miejsce zajął Karol Groń reprezentujący klub Ostre Koło Lubawka. Najszybszym kolarzem z Gminy Czarny Bór był siódmy na mecie Grzegorz Matusik.

Zwycięzca wyścigu seniorów, Mateusz Kwiatkowski, pochwalił organizatorów za organizację imprezy – Oby więcej takich wyścigów w Polsce. Jestem pod wrażeniem organizacji. Organizator stanął na wysokości zadania, przygotował fajną trasę, może trochę płaską, ale generalnie bardzo ciekawą rundę.