Tym, którzy w Górach Sowich pozostali na zawsze – pamięci ofiar i ku przestrodze przyszłym pokoleniom

piątek, 13.11.2020 08:54 734 0

Pierwsza powojenna modlitwa prawosławna w Walimiu odbyła się przy Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w listopadzie 2020 roku. Ekipa kanału You Tube History Hiking wraz z wójtem gminy Walim Adamem Hausmanem, postanowiła zaprosić księdza proboszcza ks. Mitrata Eugeniusza Cebulskiego z parafii prawosławnej św. Archanioła Michała w Sokołowsku,  do wspólnej ekumenicznej modlitwy za ofiary katorżniczej pracy przy budowie kompleksu Riese.
Dzięki relacjom, przekazanym przez śp. prof. Jacka Wilczura, który osobiście przeprowadzał ekshumacje kwatery w 1964 roku, wiemy, że wiele szkieletów ludzkich miało na sobie prawosławne krzyżyki, przy szczątkach znajdowano również guziki z radzieckich mundurów. Gmina Walim, pozyskując informacje z Polskiego Czerwonego Krzyża, już kilka lat temu na Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego postawiła tablice z nazwiskami pochowanych tam sowieckich jeńców i tzw. ostarbeiterów, czyli pracowników przymusowych ze wschodu.
Listopad jest miesiącem, w którym  wspominamy zmarłych. Spoczywający na Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu,  ściągnięci w Góry Sowie przez machinę wojenną III Rzeszy, zostali w nich na zawsze. Złożenie kwiatów i zapalenie znicza to symboliczny wymiar  uczczenia ich pamięci.


Premiera odcinka odbyła się 12 listopada 2020 r. o godz. 20.00  na kanale You Tube History Hiking.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz