komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Trwają działania „Bezpieczna droga do szkoły”

czwartek, 3.9.2020 11:38 , komentarze: 0 , odsłony: 307
kategorie artykułu:

Trwa pierwszy tydzień akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci zwracają szczególną uwagę na postawę kierujących oraz pieszych w rejonach placówek oświatowych. To jednak dopiero początek działań wzmożonych w tym zakresie. Przed policjantami pogadanki z najmłodszymi, które przeprowadzane będą w szkołach przez funkcjonariuszy ruchu drogowego oraz prewencji.

Na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego w akcji wzmożonej biorą udział policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Głównym celem działań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pieszym w rejonach szkół. Funkcjonariusze kontrolują pojazdy przejeżdżające w okolicach placówek oświatowych. Ci, którzy przekroczą prędkość, mogą się spodziewać mandatu karnego za popełnione wykroczenie. Policjanci sprawdzają również trzeźwość kierujących oraz ich zachowanie w stosunku do pieszych oraz pieszych do kierujących. 

W trakcie akcji mundurowi dokonują również kontroli środków transportu, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół  oraz sprawdzają czy tzw. „stopki”, czyli osoby nadzorujące przejścia dla pieszych, posiadają do tego wymagane uprawnienia. Kolejnym etapem działań prowadzonych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu będą spotkania z dziećmi i młodzieżą o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za trzy tygodnie rozpocznie się okres jesienno-zimowy, dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni bezwzględnie stosować się do przepisów. Jako kierowcy pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić do omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Nie wyprzedzajmy na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Oba te wykroczenia w szczególności dotyczą dróg jedno lub dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W Wałbrzychu przykładem takich dróg obecnie są ul. Armii Krajowej, al. Sikorskiego, al. Podwale, ul. Wieniawskiego, czy ul. Uczniowska.

Inne poważne naruszenia, na które powinni zwrócić szczególną uwagę kierujący to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania oraz nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną.

Przypominamy także najważniejsze wykroczenia związane z ruchem pieszych. W porze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym należy stosować elementy odblaskowe, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zakazuje się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd. Dotyczy to także przejść dla pieszych. Nie wolno przebiegać przez jezdnię. Obowiązkowo należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z pobocza. Należy przechodzić przez jezdnię na wyznaczonych przejściach dla pieszych, chyba że odległość do przejścia dla pieszych wynosi więcej niż 100 metrów lub w bliższej odległości mamy przed sobą skrzyżowanie. Wtedy takie przejście przez jezdnię także jest dozwolone. Na drogach dwujezdniowych przechodzimy jednak przez jezdnię jedynie na przejściach dla pieszych.

Pamiętajmy! Poruszając się drogą zawsze zachowajmy ostrożność, a w niektórych przypadkach szczególną ostrożność. Stosowanie się do powyższych przepisów powinno w dużej mierze wyeliminować wypadki drogowe.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

wtorek, 24.11.2020 08:58
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
poniedziałek, 23.11.2020 08:58
piątek, 20.11.2020 09:19
czwartek, 19.11.2020 14:18
czwartek, 19.11.2020 11:46
czwartek, 19.11.2020 11:43
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki