komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

wtorek, 17 lipca 2018

Anety, Bogdana

Trwa odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju

poniedziałek, 9.7.2018 11:30 , komentarze: 0 , odsłony: 388
kategorie artykułu:

230 metrów sześciennych - ponad 500 ton - taką ilością betonu zalano 6 lipca 2018 roku strop nad parterem Zakładu Przyrodoleczniczego.
Po trwających zaledwie cztery miesiące pracach zabezpieczających i wstępnych ogólnobudowlanych, to jeden z najważniejszych etapów, trwającej po pożarze, odbudowy kluczowego dla uzdrowiska i miasta Szczawna-Zdroju obiektu. Beton zalał kilometry stalowego zbrojenia stropu oraz kapsułę czasu przygotowaną przez Burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka i Prezesa Spółki S.A. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina Pawła Skrzywanka.
Dzięki wielkiej determinacji władz miasta i uzdrowiska odbudowa ma szybkie tempo, zabezpieczono, pochodzące głównie z polisy ubezpieczeniowej, środki finansowe na jej prowadzenie. Odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego po pożarze to największe powojenne przedsięwzięcie budowlane w mieście.

Poprzedniczką dzisiejszego obiektu były wybudowane w roku 1901 okazałe Łazienki Luizy (Luisenbad), w stylu niemieckiej secesji. Ten wystawiony według projektu berlińskiego architekta Heino Schmiedena budynek, fascynował już swoim wyglądem zewnętrznym, rzadkim bogactwem oryginalnej kolorystyki i formy. Łazienki wyposażone były w najnowocześniejsze w tym okresie urządzenia do zabiegów leczniczych. Wobec zwiększającej się popularności Szczawna-Zdroju, wówczas Bad Salzbrunn, jako miejscowości kuracyjnej, podjęto w latach 30. XX wieku decyzję o udostępnieniu bardziej przestronnego Zakładu Przyrodoleczniczego. Przebudowano więc i powiększono Luisenbad, zmieniono całkowicie jego elewację na surowy, kojarzący się z grecką świątynią gmach i oddano do użytkowania w roku 1939. Na frontowej ścianie znajdują się tablice poświęcone znanym osobom przebywającym w Szczawnie w XIX i na początku XX wieku. Na jednej z nich widnieją nazwiska polskich gości uzdrowiska w latach 1820-1901. Druga poświęcona została pierwszemu lekarzowi zdrojowemu Samuelowi Augustowi Zemplinowi. Warto zobaczyć wnętrze łazienek z ich eleganckim, klasycyzującym wystrojem. Dekoracje sztukatorskie na ścianach korytarzy przedstawiają sceny mitologiczne, które są kopiami fragmentów fryzu partenońskiego, można też podziwiać metalowe odlewy z motywami mitologicznymi autorstwa słynnego śląskiego malarza przełomu XIX i XX wieku – Johannesa Maximiliana Avenariusa. Ciekawostką jest, że ze starych Łazienek Luizy zachowała się, i służy kuracjuszom w gabinecie zabiegowym na parterze, miedziana wanna, w której kąpieli zażywała ponoć… sama księżna Daisy!

źródło: UM Szczawno-Zdrój

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
przewozy międzynarodowe piątka bus
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Miral
Miral