Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich

niedziela, 19.6.2016 11:20 336 0

801 889 880

ZADZWOŃ PO POMOC

Czym są uzależnienia behawioralne? Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np.

  • uzależnienie od hazardu,
  • uzależnienie od Internetu,
  • objadania się,
  • seksoholizm,
  • pracoholizm,
  • zakupoholizm. 

Jak duży jest to problem społeczny? Zarówno nasze dotychczasowe doświadczenia w kontakcie z osobami dzwoniącymi po pomoc, a także raport opublikowany w 2012 r. przez CBOS dostarcza danych, które nie pozostawiają cenienia wątpliwości, iż jest to narastający problem społeczny w naszym kraju, wymagający szczególnej uwagi z racji, iż dotyczy w dużej mierze ludzi młodych:

Kto korzysta z pomocy telefonu zaufania?

Najliczniejszą grupę klientów telefonu (60%) stanowią osoby dotknięte uzależnieniem, najczęściej są to mężczyźni - hazardziści - po kolejnej nieudanej próbie zerwania z nałogiem. Drugą grupę (40%) stanowią bliscy (głównie kobiety - żony, matki, siostry) osób zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych. Dzielą się swoja frustracją i bezradnością, a także poszukują wskazówek, jak motywować bliskich do podjęcia leczenia.

Dla większości tych osób kontakt z telefonem zaufania jest pierwszym kontaktem ze specjalistą i pierwszą rozmową na temat trudności. Konsultanci pomagają określić klientom, na ile poważny jest problem oraz wspierają w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. Osoby uzależnione motywują do zgłoszenia się na terapię, członkom ich rodzin pomagają wybrać skuteczne metody działania. W razie potrzeby przekazują także informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.

źródło: MOPS w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)