Szybki zysk nie istnieje! Kolejna osoba oszukana na fałszywe inwestycje

wtorek, 16.4.2024 13:35 427 0

W minioną sobotę do Komisariatu Policji w Boguszowie- Gorcach zgłosiła się 71-letnia kobieta, która straciła pieniądze chcąc się wzbogacić inwestując w ropę na giełdzie. Sama znalazła stronę i zostawiła swoje dane w formularzu zgłoszeniowym. Natychmiast skonstatował się z nią „doradca”, który przesłał kobiecie link i krok po kroku instruował, jak ma postępować. Seniorka podała dane osobowe i za pomocą fałszywej strony zalogowała się do swojego banku. Tym sposobem fałszywy doradca wszedł w posiadanie jej danych oraz mógł wykonywać operacje na jej koncie. Na skutek działania oszusta kobieta straciła tysiąc złotych.

Policja ostrzega!

Jeżeli ktoś oferuje Ci możliwość szybkiego wzbogacenia się bez jakiegokolwiek ryzyka pamiętaj, że jest to zazwyczaj próba oszustwa. W rzeczywistości takie okazje się nie zdarzają. Zaniepokoić powinna chęć udzielenia nam pomocy przez rzekomych pośredników finansowych. Ponadto, oszuści bardzo często w treści ogłoszenia zamieszczają informację o tym, że oferta jest ograniczona czasowo. Próbują wpłynąć na swoje ofiary poprzez zachęcenie do szybkiego działania. Cyberprzestępcy stwarzają poczucie zagrożenia aby wywołać impulsywne działanie swoich ofiar. Chcąc nakłonić użytkowników do skorzystania z takiej oferty próbują przedstawić informację w jak najbardziej wiarygodny sposób, często poprzez wykorzystanie wizerunku bardzo znanych osób. Można również spotkać się z sytuacją, w której cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego.

Jak się chronić przed tego typu oszustwami?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym aby nie instalować na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł. Tego typu oszustwo charakteryzuje się tym, że atakujący proszą użytkowników o pobranie aplikacji i założenie konta. Wszelkiego typu reklamy oferujące bonusy pieniężne lub możliwość szybkiego zarobku powinny szczególnie zaniepokoić.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)