Sześciu zatrzymanych kierujących z sądowym zakazem kierowania pojazdami

środa, 22.4.2020 09:35 1286 0

Wałbrzyscy policjanci w ciągu dwóch ostatnich dni na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego zatrzymali sześciu kierujących, którzy nie zastosowali się do zakazów sądowych lub wsiedli „za kółko” pomimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami. Jeden z nich w wyniku utraty panowania na kierownicą doprowadził do zdarzenia drogowego, w którym sam został ranny. Teraz wszyscy mężczyźni staną przed sądem.

20 kwietnia po północy policjanci prewencji Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Kolejowej w tej miejscowości 23-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował samochodem osobowym, pomimo wydanego przez sąd zakazu poruszania się wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres najbliższych 24 miesięcy. Tego samego dnia po godzinie 14:00 funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu sprawdzili wymagane uprawnienia 23-letniego mieszkańca Wałbrzycha, który także kierował samochodem osobowym. Okazało się, że i ten mężczyzna na ul. Chopina w Szczawnie-Zdroju jechał pojazdem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania.
Wieczorem dyżurny Komisariatu Policji w Głuszycy otrzymał informację o wypadku drogowym na ul. Kłodzkiej w Jedlinie-Zdroju. Policjanci ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce potwierdzili, że jadący busem 38-letni wałbrzyszanin w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze zjechał z niej i wpadł pojazdem do rowu, doznając na szczęście niegroźnych dla siebie obrażeń ciała. W tym przypadku okazało się, że mężczyzna decyzją Prezydenta Miasta Wałbrzycha ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

21 kwietnia wałbrzyscy policjanci zatrzymali trzech kolejnych kierujących, którzy nie posiadali prawa jazdy. W ręce funkcjonariuszy ruchu drogowego o godzinie 11:30 w Unisławiu Śląskim wpadł 39-latek kierujący „osobówką”, który miał wydany zakaz sądowy, a o godzinie 16:00 na ul. Solickiej w Szczawnie-Zdroju 46-letni wałbrzyszanin z cofniętymi uprawnieniami do kierowania pojazdami. Nie minęło 40 minut, a policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy zatrzymali 39-letniego kierowcę w Wałbrzychu na ul. Starachowickiej. I on posiadał decyzję o cofnięciu uprawnień wydaną przez przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Przypominamy za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. W tej sytuacji przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku popełnienia tego drugiego przestępstwa sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Oczywiście kierujących czekają także wysokie grzywny.

Dlatego też po raz kolejny przypominamy. Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba nie posiada prawa jazdy, a chce jechać pojazdem, uniemożliwmy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który przekaże informacje Policji, a dyżurny wyślę na miejsce zdarzenia patrol. Pamiętajmy: osoby, które z różnych powodów utraciły wcześniej uprawnienia mogą na drodze powodować poważne zagrożenie, dlatego tak ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)