komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Szczawno-Zdrój rusza z akcją „Nie truj”

piątek, 8.11.2019 09:36 , komentarze: 0 , odsłony: 624
kategorie artykułu:

Gmina Szczawno-Zdrój intensywnie namawia mieszkańców do podejmowania działań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Właśnie zaczynają obowiązywać nowe dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Uchwała, zaproponowana przez burmistrza Marka Fedoruka, znacznie zwiększyła poziom dotacji miejskiej do inwestycji wymiany pieca – z 2 do 5 tysięcy złotych.

Wnioski można już składać – pierwsze zresztą wpływają, na dniach do wszystkich mieszkańców trafi ulotka zachęcająca do skorzystania z dotacji. W mieście pojawią się także plakaty, akcja informacyjna prowadzona jest również na profilu FB gminy.

- Serdecznie zachęcam mieszkańców do skorzystania z dotacji, obecnie możemy zaoferować ponad dwukrotnie większą dotację na zmianę ogrzewania, to kwota 5 tysięcy złotych. Tylko w ten sposób możemy realnie poprawić jakość powietrza w gminie, rezygnacja z tzw. kopciuchów, opalanych paliwem tradycyjnym, musi być kontynuowana. Przypomnę tylko, że w ramach programu KAWKA udało się zlikwidować ok. 230 palenisk tradycyjnych. Wierzę, że nasza dotacja oraz spodziewane na początku roku pozyskanie środków z Aglomeracji Wałbrzyskiej na wymianę kotłów, wpłynie znacząco na poprawę sytuacji.

Przypomnijmy, że gmina złożyła w tym roku wniosek o pozyskanie środków unijnych do wymiany kotłów pn. "Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej". Czekamy wciąż na rozstrzygnięcie konkursu, planuje się dopłaty dla ponad 100 systemów ogrzewania – wysokość dotacji to 70 % kosztów.
W tym roku prowadzony jest także monitoring jakości powietrza dzięki zakupionym przez gminę 6 mobilnym sensorom, prowadzona jest kampania informacyjna Straży Miejskiej dla mieszkańców "Nie pal śmieci, bo trujesz siebie i innych" - w tym sezonie nałożono już kilka mandatów na palących "byle czym"; systematycznie prowadzone są kontrole.

Urząd Miejski wspólnie z PGNiG i PSG działa w zakresie udzielania wsparcia i pomocy merytorycznej mieszkańcom, którzy są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania - tel. 693 781 536 oraz na spotkaniach konsultacyjnych w Urzędzie Miejskim w 1 i 3 piątek miesiąca.
Urzędnicy będą chcieli także docierać bezpośrednio do mieszkańców z wnioskami o przyłącza gazowe, które są pierwszym elementem do zmiany ogrzewania.

Apelują też do mieszkańców – każdy przypadek „trucia” gryzącym dymem należy konsekwentnie zgłaszać do Straży Miejskiej – tel. 606 743 008.

Wnioski na pozyskanie gminnej dotacji można pobrać ze strony miasta: www.szczawno-zdroj.pl, zakładka Dotacje do wymiany c.o.

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 12:19
środa, 16.9.2020 11:13
niedziela, 13.9.2020 08:48
sobota, 12.9.2020 09:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz