komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Świat w obiektywie Kuby Kamińskiego

wtorek, 12.2.2019 10:31 , komentarze: 0 , odsłony: 227
kategorie artykułu:

Kuba Kamiński – utalentowany reportażysta, laureat wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych, ciepły, wrażliwy młody człowiek gościł w piątkowy wieczór 8 lutego w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy. 

Spotkanie podzielone było na kilka sekwencji, podczas których autor prezentował swoje fotoreportaże i uzupełniał obrazy komentarzami. Na początku Kuba Kamiński zaprezentował projekt „Salaryman” nagrodzony w 5 edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, traktujący o współczesnych Japończykach uzależnionych od pracy. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli kilka reportaży, obrazujących konflikty zbrojne: konflikt w Strefie Gazy, wojnę domową w Libii, wojnę na wschodzie Ukrainy, a także zajścia na Majdanie oraz fotografie wykonane tuż po katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Bohater wieczoru zaprezentował także fotoreportaż z izby wytrzeźwień oraz projekt pod nazwą „Szeptuchy” traktujący o praktykach znachorek z Podlasia.

Po obejrzeniu poszczególnych reportaży wywiązywała się dyskusja dotycząca zarówno przedstawionej tematyki, jak i metod, sposobów i ceny (głównie emocjonalnej) wykonania wiarygodnych fotografii oddających autentyzm przedstawianej tematyki. Oprócz czysto technicznych umiejętności fotoreportera niezwykle istotne jest dogłębne zrozumienie tematu, posiadanie tzw. „fixera”, czyli osoby wprowadzającej oraz zdobycie zaufania portretowanego środowiska. Dla przykładu reportaż „Szeptuchy” jest wynikiem kilkuletniego „oswajania” środowiska znachorów z Podlasia. W przypadku tworzenia reportażu z terenów objętych konfliktem zbrojnym dodatkowo należy się liczyć z ryzykiem utraty życia, zdrowia, koniecznością obcowania z okrucieństwem, śmiercią, głodem, ubóstwem-mówił Kuba Kamiński, którego fotografie dogłębnie oddają autentyzm i zrozumienie przedstawianego tematu.

Licznie przybyli uczestnicy głuszyckiego spotkania docenili kunszt, wiedzę, empatię i otwartość Kuby Kamińskiego i nagrodzili prelegenta gromkimi brawami. Kontynuacja rozmów trwała długo po zakończeniu spotkania…

Małą namiastkę prac Kuby Kamińskiego można będzie obejrzeć w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy. 

źródło: UM Głuszyca

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 11 godz temu
dzisiaj, 11 godz temu
dzisiaj, 14 godz temu
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki