STOP wypalaniu traw

niedziela, 15.3.2015 07:30 1181 0

Ledwo rozpoczęło się przedwiośnie, a już Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Czarny Bór wyjeżdżały do gaszenia pożarów łąk i nieużytków. Bardzo duże zagrożenie pożarowe stwarzają czynności związane z wypalaniem pozostałości roślinnych oraz suchej trawy. Niefrasobliwość oraz ludzka bezmyślność powoduje, że mogą zapłonąć pobliskie lasy, altanki na ogródkach działkowych, a także zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Oprócz bezpośredniego zagrożenia pożarem, wypalanie suchej roślinności wpływa ujemnie na wiele elementów przyrodniczych, takich jak przerwanie procesu formowania się próchnicy, wyjałowienie gleby, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Pożar traw oznacza zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków.

Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie) i owady(mrówki, biedronki, pszczoły i trzmiele). 
Przypominamy, że wypalanie traw to przestępstwo. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabraniają wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Dodać należy, że po przystąpieniu do Unii Europejskiej zastrzeżono w warunkach przyznawania dopłat bezpośrednich do swoich gruntów - utrzymanie gleby w dobrej kulturze rolnej (art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.) Wypalanie jest tego przeciwieństwem, ponieważ powoduje wyjaławianie gleby. Rolnik wypalający glebę musi liczyć się z faktem, że jeżeli zostanie przyłapany na wypalaniu, miejscowa Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej powiadomi o tym Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: UG Czarny Bór

Dodaj komentarz

Komentarze (0)