komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

STOP Plastik w Zamku Książ

środa, 22.1.2020 13:23 , komentarze: 0 , odsłony: 276
kategorie artykułu:

Zarząd Zamku Książ w Wałbrzychu wprowadził szereg działań w ramach miejskiej akcji „STOP PLASTIK!”. Od 15 kwietnia 2019 roku, Książ oficjalnie włączył się w wałbrzyską akcję ograniczenia,  a w ostateczności całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek plastikowych opakowań. Po ośmiu miesiącach podsumowujemy pierwsze efekty akcji.  

Zamek Książ w Wałbrzychu  od lat prowadzi liczne działania proekologiczne, co jest naturalne w przypadku obiektu znajdującego się na terenie chronionego prawem parku krajobrazowego. Corocznie w kwietniu organizujemy książańską odsłonę miejskiej akcji „Czysty Wałbrzych”, podczas której pracownicy zamku, wolontariusze i zaproszeni goście sprzątają park i las otaczający Książ. Decyzja o udziale w akcji „STOP PLASTIK!” była więc dla nas naturalna – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Eliminacja plastiku – działania podjęte na terenie Zamku Książ:
Od połowy kwietnia ubiegłego roku na terenie Książa wprowadzono bezwzględny zakaz zakupu i spożywania wody z plastikowych butelek. Zakaz ten dotyczy zarówno zamkowego hotelu jak i biur. Woda pitna dostarcza jest do zamku w dystrybutorach wielorazowego użytku. Pracownicy zamku otrzymali w maju ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. Latem 2019 roku zainstalowano dwa zdroje uliczne.

Eliminacja plastiku – dzierżawcy obiektów na terenie kompleksu zamkowego i partnerzy:
Dzierżawcy lokali gastronomicznych i usługowych funkcjonujący na terenie kompleksu zrezygnowali z plastikowych słomek do napojów, butelek i opakowań. Wszystkie potrawy i napoje podawane są jedynie na porcelanie i szkle. Do umów z dzierżawcami wprowadzone zostały punkty o zakazie używania podczas imprez jakichkolwiek plastikowych przedmiotów. Podczas dorocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja, wszyscy dzierżawcy i uczestnicy festiwalu prowadzący punkty gastronomiczne i tzw. „food-trucki” byli zobowiązani do nieużywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowego użytku.

Inne działania eliminujące użycie opakowań plastikowych:
Na terenie Książa znacznie ograniczono użycie worków na śmieci. Wprowadzono nakaz używania tylko biodegradowalnych. W hotelu zamkowym zrezygnowano z plastikowych kubłów na śmieci, zarówno w łazienkach, jak i w samych pokojach.
Detergenty i produkty chemiczne używane na terenie zamku jak i zamkowego hotelu zakupywane są w opakowaniach zbiorczych. Zainstalowane zostały także dozowniki do płynnego mydła, które po wykończeniu uzupełniane są z dużych opakowań zbiorczych. Wszystkie mydła, szampony, żele pod prysznic w małych jednorazowych opakowaniach, które przeznaczane były dla gości hotelowych zastąpione zostały kosmetykami z koncentratu.

 

Wasze komentarze

czwartek, 9.7.2020 14:36
czwartek, 9.7.2020 09:32
1
środa, 8.7.2020 15:41
środa, 8.7.2020 11:28
poniedziałek, 6.7.2020 09:09
1
sobota, 4.7.2020 11:15
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki