Stara Kopalnia wraz z górnikami zaczyna świętowanie

piątek, 3.12.2021 18:08 211 0

Barbórka 2021 już w sobotę 4 grudnia, a to oznacza że to już czas na rozpoczęcie Festiwalu Tradycji Górniczych w Starej Kopalni w Wałbrzychu! W tym roku to 3 dni górniczych wydarzeń.

            Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to wydarzenie składające się z wielu różnorodnych propozycji dla szerokiego grona odbiorców. Wszystko zaczęło się już dziś, w piątek wielką Szychtą Szkolną, która w tym roku odbyła się wyjątkowo on-line. ale uczestniczyło w niej ponad 350 dzieci z Wałbrzyskich Szkół Podstawowych. W programie Szychty przewidziano jedyną w swoim rodzaju szkolną ceremonię górniczą, a w niej m.in. pasowanie na młodych gwarków, zagrała prawdziwa górnicza orkiestra, a także rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Mój dziadek był górnikiem”. Jury nagrodziło aż 31 prac, a na konkurs spłynęło ich aż 279!

Wciąż na stronie instytucji można nabyć bilety na piątkowe i sobotnie Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi, przygotowane specjalnie z okazji Barbórki.

Najbardziej uroczysta jest sobota – 4 grudnia Barbórka rozpocznie się w samo południe mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Aniołów Stróżów, a następnie wraz z delegacjami miasta, stowarzyszeń górniczych, miast partnerskich i wszystkich zainteresowanych przy akompaniamencie orkiestr górniczych spod kościoła przez miasto przejdzie Wielka Parada Górnicza. Zakończy się uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Dzień zakończy się w klubie Montownia w Starej Kopalni gdzie wszyscy chętni mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanym wieczorze górniczym. Początek o godzinie 17:00. Górników, anegdot i wspomnień na niej nie zabraknie.

Niedziela 5 grudnia, to dzień zarezerwowany szczególnie dla rodzin z dziećmi. Od 12:00 do 17:00 na zakończenie tegorocznego Festiwalu Tradycji Górniczych zaplanowano Szychtę Rodziną. Na terenie pomieszczeń warsztatów mechanicznych w Starej Kopalni odbędą się przeróżne warsztaty i animacje, które mają na celu edukację poprzez zabawę oraz aktywizację całych rodzin. Przekazywać górnicze tradycje będą nie tylko animatorzy, ale również górnicy wałbrzyskich Stowarzyszeń, jak zawsze bardzo aktywnie zaangażowani w całe przedsięwzięcie górniczego festiwalu.

Szczegóły i bilety na wydarzenia odpłatne dostępne są na stronie internetowej www.starakopalnia.pl w zakładce „Kup bilet” lub bezpośrednio w kasie Starej Kopalni. Informacje i rezerwacje: 74 667 09 70 lub recepcja@starakopalnia.pl

Stara Kopalnia zaprasza przez cały czas turystów i mieszkańców na zwiedzanie. Przewodnicy górnicy czekają na Państwa codziennie o pełnych godzinach. W okresie zimowym wejścia na trasę turystyczną odbywają się od 11 do 16.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)