Spotkanie z uczniami na temat cyberzagrożeń

piątek, 28.2.2020 14:27 543 0

Zagrożenia, z jakimi można spotkać się w sieci, były głównym tematem spotkania policjanta z zespołu prewencji kryminalnej wałbrzyskiej policji z uczniami Szkoły Podstawowej w Jugowicach Każdy młody człowiek powinien mieć świadomość, że bardzo łatwo można stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa.Kontakt z osobą obcą przez internet może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jugowicach uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem było przybliżenie zagrożeń, pojawiających się w Internecie, a które wymierzone są w ludzi młodych. Funkcjonariusz  poruszył  tematykę bezpieczeństwa w sieci i cyberzagrożeń. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto używając psychotechnik będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców. Omówił również zasady zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z komputera i Internetu, ale także odpowiedzialność prawną, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w sieci.
Słuchacze dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą a osoby, które popełniają przestępstwa w sieci, zostawiają tam ślady cyfrowe dzięki, którym możliwe jest ustalenie sprawców. Funkcjonariusz przestrzegał  młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane. Poruszona też została problematyka związana z nadużywaniem narkotyków szczególnie przez młodych ludzi. Zostały omówione skutki prawne takich zachowań.
Ideą spotkań jest nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób chronić się przed nimi, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu zadając pytania związane z omawianym tematem.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)