komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 15 grudnia 2019

Niny, Celiny

Spartakiada w Hali Wałbrzyskich Mistrzów

poniedziałek, 2.12.2019 09:37 , komentarze: 0
kategorie artykułu:

W Hali Wałbrzyskich Mistrzów miały miejsce nietypowe zawody sportowe. Z okazji 50-lecia działalności Międzyszkolnych Ognisk Gimnastyki Korekcyjnej dla dzieci i młodzieży pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzych Romana Szełemeja odbyła się „Spartakiada” dla dzieci i młodzieży z wadami postawy. Spartakiada daje szansę sprawdzenia własnych umiejętności w sportowej rywalizacji, mobilizuje dzieci do kontynuowania ćwiczeń, pozwala ocenić ich sprawność oraz zacieśnia współpracę ognisk i służy wymianie doświadczeń.

Reprezentanci każdego ogniska wystartowali w zawodach składających się z ośmiu konkurencji. Determinacją i zaangażowaniem dzieci dorównywały zawodowym sportowcom i dlatego też każdy uczestnik otrzymał z rąk kierownika Biura Edukacji, Kultury i Sportu Anny Elżbieciak Stec złoty medal oraz upominki.
Imprezie towarzyszył także konkurs plastyczny. Wszyscy uczestnicy zajęć korekcyjnych mogli przygotować prace plastyczne pod nazwą „50 lat sportu i gimnastyki korekcyjnej”. Komisja konkursowa w skład której wchodziła Małgorzata Gawonicz- dyrektor szkoły nr 37, Ewa Gratzke- wicedyrektor szkoły nr 37 oraz Grażyna Nowakowska – koordynator medyczny ognisk korekcyjnych, postanowiła nagrodzić aż ośmiu utalentowanych twórców którym nagrody wręczyła senator Agnieszka Kołacz- Leszczyńska.
Działalność Międzyszkolnych Ognisk Ćwiczeń Skolioz dla dzieci i młodzieży ze szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wałbrzych, koordynuje Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 37 mgr Małgorzata Gawonicz. A od wielu lat opieką merytoryczną i koordynacją pracy ognisk zajmuje się specjalista ds. rehabilitacji, mgr Grażyna Nowakowska.
Bezpłatne zajęcia odbywają się w roku szkolnym 2019/2020 w siedmiu Ogniskach na terenie miasta Wałbrzycha. Prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli – rehabilitantów, w grupach korekcyjnych według stopnia i rodzaju wady dziecka, z zastosowaniem nowych metod usprawniania dzieci i młodzieży z wadami postawy, z wykorzystaniem elementów gier i zabaw ruchowych. Systematyczny udział uczniów w ćwiczeniach ma na celu wyeliminowanie schorzeń układu ruchu.
Wskazaniem do zapisania się na gimnastykę korekcyjną są wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. W przypadku dzieci i młodzieży wykonywanie ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa zmniejszy się. Gimnastyka korekcyjna wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu oraz za utrzymanie właściwej postawy, dlatego ważne jest, żeby regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia.
Dzieci mają tendencję do przybierania nieprawidłowej postawy: garbią się, przyjmują niewłaściwą postawę podczas siedzenia w ławce lub za biurkiem, mają też często źle dobrane obuwie, co może stać się przyczyną płaskostopia i skrzywień kręgosłupa. Wiele ze współczesnych dzieci nie ma wystarczające dawki ruchu, szczególnie ruchu na świeżym powietrzu, długie godziny spędzając przed ekranem telewizora i komputera, a także wpatrując się w ekran smartfona. Wszystko to prowadzi do przybierania przez dzieci i młodzież nieprawidłowej postawy. Jeśli zaobserwujemy ten problem u dziecka, należy udać się z nim do lekarza, który zdiagnozuje wadę postawy i odpowiednio dobierze ćwiczenia.

źródło: UM Wałbrzych

 

Wasze komentarze

piątek, 13.12.2019 10:33
piątek, 13.12.2019 10:23
piątek, 13.12.2019 10:14
piątek, 13.12.2019 09:53
czwartek, 12.12.2019 13:51
czwartek, 12.12.2019 11:33
czwartek, 12.12.2019 09:22
czwartek, 12.12.2019 09:15
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki