Sierpniowy weekend w powiecie wałbrzyskim

wtorek, 19.8.2014 09:56 1870 0

Za nami długi sierpniowy weekend. Dla policjantów był to czas wytężonej pracy. Nad bezpieczeństwem na drogach powiatu wałbrzyskiego czuwało 144 funkcjonariuszy.

W dniach od 14 do 17 sierpnia br. wałbrzyscy policjanci prowadzili działania wzmożone pod kryptonimem „Sierpniowy weekend 2014”. W tym czasie na terenie powiatu wałbrzyskiego doszło do 1 wypadku i 15 kolizji drogowych. Funkcjonariusze zatrzymali 15 nietrzeźwych kierowców. Niechlubnym rekordzistą okazał się 50-letni mieszkaniec Szczecinka, który usiadł za kierownicę mając prawie 3‰ alkoholu w organizmie. Długo nie usiądzie za kierownicą również 25-latni mieszkaniec Boguszowa Gorc. Mężczyzna mając ponad 2,5‰, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Uciekając stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w trzy zaparkowane samochody.
Niektórzy rowerzyści też nie liczyli się z konsekwencjami i po spożyciu wysokoprocentowych trunków wsiadali na jednoślady. Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Głuszycy zatrzymał 35-letniego wałbrzyszanina. Mężczyzna „jechał” rowerem mając blisko 2‰ alkoholu w organizmie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do dwóch lat więzienia i utrata prawa jazdy nawet na 10 lat.

Zatrzymanie prawa jazdy grozi też tym kierowcom, którzy w "sposób rażący będą łamać przepisy ruchu drogowego" i stwarzać realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu - czyli np. wyprzedzać na trzeciego, przed wniesieniem czy na podwójnej ciągłej. W takich sytuacjach policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy.

Zespół Komunikacji Społecznej
KMP w Wałbrzychu
nadkom. Magdalena Korościk

Dodaj komentarz

Komentarze (0)