Schorowany 80-latek oddalił się z placówki pomocowej. Senior został znaleziony przez policjanta, który jechał na alarm do jednostki

czwartek, 11.4.2024 15:56 488 0

Wałbrzyscy policjanci poszukiwali we wtorek, 9 kwietnia późnym wieczorem schorowanego 80-latka, który nie informując pracowników o swoich planach, oddalił się z placówki pomocowej przy ul. Ogrodowej. Bezpośrednio po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu, ogłoszono alarm dla całego stanu etatowego pierwszego komisariatu. Zanim jednak na dobre funkcjonariusze rozpoczęli akcję poszukiwawczą, został on odwołany. A wszystko dzięki czujności st. asp. Grzegorza Majewskiego, Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu, który przed godziną 20.00, jadąc w tym momencie na alarm do jednostki, zauważył przy jednym ze skrzyżowań Starego Zdroju seniora, który wizerunkiem pasował do przekazanego mu chwilę wcześniej rysopisu.

9 kwietnia w godzinach wieczornych wałbrzyscy policjanci otrzymali od pracowników ośrodka pomocowego na Szczawienku informację o samowolnym oddaleniu się ich pensjonariusza. Po ustaleniu pełnych okoliczności tego zdarzenia, mając informację o tym, że mężczyzna poważnie choruje, zarządzone zostały działania poszukiwawcze. Mundurowi, którzy tego dnia byli już w służbie od razu rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w które mógł udać się 80-latek, kontrolowali główne ciągi komunikacyjne miasta oraz dokonali ustaleń w szpitalach.

Alarm ogłoszony został dla całego stanu osobowego pierwszego komisariatu. Nim jednak większość funkcjonariuszy, przed nastaniem zmroku, przyjechała do jednostki, jadący w tym momencie na służbę st. asp. Grzegorz Majewski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu zauważył w rejonie skrzyżowana ul. 11 Listopada i Armii Krajowej w Wałbrzychu, osobę wizerunkiem pasującą do zaginionego seniora.

Chwilę później potwierdziło się, że był to poszukiwany 80-latek, któremu na szczęście nic się nie stało. Po zakończonych czynnościach został on przez funkcjonariuszy przekazany w placówce pomocowej opiekunowi.

W związku z tym zdarzeniem ponownie przypominamy, że najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć nam kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Zapobieganie – ważne zasady:

 • Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach, czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
 • Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.
 • Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
 • Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
 • Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
 • Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
 • Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.

Działanie po zaginięciu:

 • Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
 • Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
 • Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
 • Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)