komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 18 września 2020

Irmy, Stanislawa

Rząd wprowadza nowe ograniczenia! Zakaz wychodzenia z domu

wtorek, 24.3.2020 13:31 , komentarze: 2 , odsłony: 1064

24 marca na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia w przemieszczaniu się związane z walką z koronawirusem. Jak podkreślił wprowadzane są głównie z troski o seniorów. Rząd spodziewa się dalszego wzrostu zachorowań, ale liczy na "wypłaszczenie" krzywej wzrostu zachorowań i maksymalne ograniczenie tego wzrostu. 

Oprócz dotychczasowych ograniczeń rząd wprowadza zakaz wyjść z domu za wyjątkiem tych, które są absolutnie niezbędne, jak wyprowadzenie psa, wyjście do apteki, sklepu, lekarza (o ile nie można się ograniczyć do kontaktu telefonicznego), pracy. Dozwolona jest również pomoc osobom najbliższym, np. rodzicom mieszkającym w innym miejscy, niż my. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, jednak w mszy lub innym obrzędzie religijnym, np. pogrzebie, nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą również zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Wprowadzony zostaje całkowity zakaz zgromadzeń, co oznacza na przykład, że nie wolno pójść z dziećmi na plac zabaw, a młodzież nie może zbierać się w parkach, na bulwarach, itp. Zgromadzenie nie może liczyć więcej, niż dwie osoby, nie dotyczy to rodzin w uzasadnionych przypadkach. Policja będzie na bieżąco monitorować przestrzeganie tego zakazu. Kara za złamanie zakazu to mandat do 5 tys. zł. O rozsądek i odpowiedzialność w tym zakresie apelował minister zdrowia.

Wprowadzone są również zmiany w komunikacji publicznej, czyli w pojazdach komunikacji publicznej nie może przebywać jednocześnie więcej osób, niż jest miejsc siedzących podzielone przez dwa (np. w autobusie jest 48 miejsc siedzących, mogą w nim przebywać nie więcej niż 24 osoby).

Ograniczenia zostają wprowadzone od dzisiaj do 11 kwietnia.

Rząd nie wyklucza konieczności wprowadzenia nakazu noszenia maseczek ochronnych dla osób, które poruszają się poza domem.

Wybory prezydenckie, egzamin ósmoklasisty i matury mają odbyć się w terminie.

 

Wasze komentarze

Może jeszcze oznaczenia na ramieniu.
wtorek, 24.03.2020 17:52 autor: anonim
środa, 16.9.2020 11:13
niedziela, 13.9.2020 08:48
sobota, 12.9.2020 09:15
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki