komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 7 czerwca 2020

Roberta, Wieslawa


Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Jakie?

wtorek, 31.3.2020 12:35 , komentarze: 0 , odsłony: 432

We wtorek 31 marca premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia związane z walką z epidemią koronawirusa w Polsce.

Według dzisiejszych statystyk na Sars Covid 2 zachorowały 2132 osoby z czego 31 zmarło. Jak podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski teraźniejsza sytuacja nie jest nawet początkiem końca a największa liczba zarażeń dopiero przed nami. Resort szacuje, że pod koniec tygodnia liczba ta na pewno przekroczy kilka tysięcy. Stąd decyzja o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń.

- Chcemy uniknąć tego co spotkało zachód Europy i musimy być przygotowani na wzrost zachorowań i jednocześnie wypłaszczać tą krzywą epidemiczną. Dlatego z tej perspektywy patrząc, stoimy przed trudnym wyborem. Musimy zrobić wszystko by uniknąć najgorszego scenariusza - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Jakie restrykcje zostaną zatem wprowadzone?

w sklepie będzie mogło przebywać w danym momencie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. W małych sklepach z jedną kasą równocześnie w danej placówce będzie mogło przebywać tylko trzech klientów.

- Od 10 do 12 zakupy w sklepach będą mogły zrobić osoby po 65 r.ż.

- wyjścia na zewnątrz tylko w pojedynkę, a jeśli będziecie szli z rodziną to musi być zachowany co najmniej 2 metrowy odstęp. Wyjątek stanowi opieka nad małoletnim dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Osoby poniżej 18 r.ż. mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym.

- ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, plaż.

- zakaz wypożyczania rowerów miejskich.

- zamknięte wszystkie punkty usługowe typu fryzjer, studia tatuażu czy kosmetyczne

- w urzędach pocztowych jest limit ograniczony do 2 osób na jedno otwarte okienko.

- na bazarach i targowiskach wprowadzone zostaje ograniczenie 3 osób do jednego stoiska

- dodatkowo nakładany jest obowiązek nakładania przed wejściem do sklepów rękawiczek

- w weekendy zostają zamknięte wszystkie sklepy budowlane

- wszystkie apteki, drogerie i sklepy spożywcze będą otwarte

- dodatkowe wymogi dot. zakładów pracy, tzn stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących (wymogi obowiązują od czwartku, 2 kwietnia)

- hotele i inne miejsca noclegowe działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego będą zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. 

- obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia

- odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych - z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

Ograniczenia ogłoszone na dzisiejszej konferencji obowiązują od 1 kwietnia przez dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

 

Wasze komentarze

środa, 27.5.2020 10:23
poniedziałek, 25.5.2020 09:33
poniedziałek, 25.5.2020 09:27
czwartek, 21.5.2020 09:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki