komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 19 października 2019

Ziemowita, Jana

Religa polskiej hematologii – opowieść wybitnego lekarza, Aleksandra Skotnickiego, o ratowaniu życia i pamięci

poniedziałek, 16.9.2019 16:25 , komentarze: 0 , odsłony: 434
kategorie artykułu:

18 września ukaże się „Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu. Aleksander Skotnicki w rozmowie z Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim".
To pierwsza książka, w której wybitny polski hematolog, Profesor Aleksander Skotnicki, opowiada o ratowaniu życia pacjentów i przywracaniu pamięci o ocalonych z Holocaustu.

Nie ma rzeczy cenniejszych od życia i pamięci

Są postawy, które są niezmienne bez względu na okoliczności historyczne. Są wybory, które determinuje zmysł moralny i elementarne poczucie ludzkiej solidarności.

  • Aleksander B. Skotnicki w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę.
  • Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera ocalonych przez niego z Holokaustu.

1943 rok, krakowskie getto. Nastoletnia dziewczyna pozuje do zdjęcia, choć grozi za to śmierć.
2005 rok, Tel Awiw. Hematolog z Krakowa prof. Aleksander B. Skotnicki prezentuje historyczne zdjęcia miasta, którego już nie ma. Na widowni ponad setka byłych mieszkańców Krakowa, ocalałych z Holokaustu. Gdy wyświetla zdjęcie nastolatki, na widowni odzywa się mocny głos: „To ja jestem na tym zdjęciu”.

Kliknij TUTAJ, aby przeczytać fragment

„Na co dzień zajmuję się ratowaniem życia. Historie tych, którzy je zachowali w tak okrutnych czasach, wzbogacają mnie jako lekarza. Pomagają mi wskazywać chorym wartość i sens życia". 
Aleksander B. Skotnicki

Aleksander B. Skotnicki (ur. 1948) – profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii CMUJ, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.

Katarzyna Kachel i Maciej Kwaśniewski - dziennikarze związani z „Dziennikiem Polskim" i „Gazetą Krakowską". Nad książką, której bohaterem jest Profesor Skotnicki, pracowali kilkanaście lat. 

 

Wasze komentarze

CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki